Literature & Culture Updates

shitala sasthi
ଆସନ୍ତା ଜୁନ ୪ରେ ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା : ନନ୍ଦପଡାର ବାଲୁଙ୍କେଶ୍ୱର ବାବାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଜି କନ୍ୟା ଅନ୍ୱେଷଣ ଯାତ୍ରା

ଆସନ୍ତା ଜୁନ ୪ରେ ସମ୍ବଲପୁରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୀତଳ ଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋରଦାର । ଆଜି ନନ୍ଦପଡାର ବାଲୁଙ୍କେଶ୍ୱର ବାବାଙ୍କ ବିବାହ ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ନିର୍ବନ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟ ।

Eviction Padma awardee residence artists Mayadhar Raut
ବେଘର ହେଲେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଗୁରୁ ମାୟାଧର ରାଉତ

ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଆସିଲେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଗୁରୁ ମାୟାଧର ରାଉତ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଗୃହ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଗୁରୁ ମାୟାଧର ପ୍ରଦାନଙ୍କ ଘରୁ ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଫଳରେ ୯୧ ବର୍ଷୀୟ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ଗୁରୁ ଏବେ ନିରାଶ୍ରୟ ପାଲଟିଛନ୍ତି।

Why celebrated world book and copyright day
କାହିଁକି ପାଳନ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ପୁସ୍ତକ ଏବଂ କପିରାଇଟ୍ ଦିବସ

୨୩ ଏପ୍ରିଲ ୧୯୯୫ରୁ ପାଳନ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱ ପୁସ୍ତକ ଏବଂ କପିରାଇଟ୍ ଦିବସ। ଏହା ପଛରେ କ’ଣ ରହିଛି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ଚଳିର ବର୍ଷର ବିଷୟ କ’ଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

Puri Jagannath Temple
ଆଜି ୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ

ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କର ହେବ ବନକଲାଗି ନୀତି। ଏଥିପାଇଁ ଅପରାହ୍ଣ ସାଢ଼େ ୪ଟାରୁ ରାତି ସାଢ଼େ ୮ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ ରହିବ।

Uncertainity Ukraine returns medical student
ଅନିଶ୍ଚିତତାରେ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଫେରନ୍ତା ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

ୟୁକ୍ରେନ୍ ଫେରନ୍ତା ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଜୀବନ ଅନିଶ୍ଚିତତାକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଛି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜରେ କୋର୍ସ ଶେଷ ଲାଗି ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡିକାଲ ଆସୋସିଏସନ୍-ଆଇଏମ୍ଏ।

Know how lord Shiva got trishul and its mythological importance
କ’ଣ କୁହେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ତ୍ରିଶୂଳ

ଯେକୌଣସି ଶିବ ମନ୍ଦିରକୁ ଗଲେ ଆମେ ମହାଦେବଙ୍କ ପାଖରେ ତ୍ରିଶୂଳ ପାଇବା। ଶିବଙ୍କର ଏହି ତ୍ରିଶୂଳ କେବଳ ଏକ ଅସ୍ତ୍ର ନୁହେଁ, ଏହା ପଛରେ ରହିଛି ଅନେକ ରହସ୍ୟ। ଆସନ୍ତୁ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିନେବା।

Saptahik horoscope 21 to 27 february 2022
ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ୨୧ରୁ ୨୭

ସାପ୍ତାହିକ ରାଶିଫଳରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୧ରୁ ୨୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ରାଶିରେ କ’ଣ ଅଛି।

Why women put bindi on forehead
ମହିଳାମାନେ କପାଳରେ କାହିଁକି ଲଗାନ୍ତି ସିନ୍ଦୁର ବା ଟିକିଲି

ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ଉପରେ ଠିଆ। ସବୁ ପରମ୍ପରା ପଛରେ କିଛି ନା କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ରହିଥାଏ। ସେମିତି ଏକ ପରମ୍ପରା ହେଲା ସିନ୍ଦୁର ବା ଟିକିଲି। ତେବେ ଏହା ପଛରେ କି କାରଣ ରହିଛି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

Haraprasad Paricha Patanaik no more
ଶେଷ ନିଦ୍ରାରେ କବି ହରପ୍ରସାଦ ପରିଛା ପଟନାୟକ

ପରଲୋକରେ କବି ଡ. ହରପ୍ରସାଦ ପରିଛା ପଟନାୟକ। ସେ ଦୀର୍ଘ କିଛିଦିନ ହେବ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ। ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୬୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା।

Abhiram Das's 'Kathare Mahabharat' released
ଅଭିରାମ ଦାସଙ୍କ 'କଥାରେ ମହାଭାରତ' ଲୋକାର୍ପିତ

କବି ଅଭିରାମ ଦାସଙ୍କ 'କଥାରେ ମହାଭାରତ'ର ଲୋକାର୍ପଣ ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ‘ମହାଭାରତ’ ହେଉଛି କଥା, କାହାଣୀ ଓ ଉପାଖ୍ୟାନର ଏକ ମହାସମୁଦ୍ର ଏବଂ ଅସଂଖ୍ୟ ବିଚିତ୍ର ଚରିତ୍ର ସମୂହର ଏହା ହେଉଛି ଏକ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ଚିତ୍ରଶାଳା ବୋଲି ଅତିଥିମାନେ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

Time Pass Booker prize to Rajendra Raul and Shristishree Nayak
ରାଜେନ୍ଦ୍ର ରାଉଳ ଓ ସୃଷ୍ଟିଶ୍ରୀ ନାଏକଙ୍କୁ ଟାଇମ୍‌ପାସ୍‍ ବୁକର୍‌ ପୁରସ୍କାର

୨୦୨୦ ମସିହା ପାଇଁ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି ‘ଟାଇମପାସ୍ ବୁକର୍‌ ପୁରସ୍କାର’। ଏନେଇ ଦୁଇ ସ୍ରଷ୍ଟାଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସହିତ ‘ଟାଇମ୍‌ପାସ୍ ବେଷ୍ଟ୍‌ସେଲର୍‌ ପୁରସ୍କାର’ ଓ ‘ଟାଇମ୍‌ପାସ୍ ବହିବନ୍ଧୁ ସମ୍ମାନ’ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି। ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ପଢନ୍ତୁ…

binika
ଲୋକକଳାର ଗାଁକୁ ଅବହେଳା : କାଗଜ କଳମରେ ସୀମିତ ସରକାରୀ ଘୋଷଣା

ଆମକୁ କୌଣସି ସାହାଯ୍ୟ ସହଯୋଗ ମିଳୁନି । ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଏକମାତ୍ର ଲୋକକଳା ଗାଁ ଭାବେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିବା ଏଠାକାର କଳାକାj ମାନେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ନିଜକଳାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରି ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ।

Why Is Special Probe Wing Not Taking Over Mamita Murder Case, Questions BJP
ଶାସକ ଦଳକୁ ବିଧାୟିକା କୁସୁମ ଟେଟେଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟ

ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ କାହିଁକି ତଦନ୍ତ କରୁନି ସ୍ପେଶାଲ ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ ଓ୍ୱିଙ୍ଗ । ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ ଶାସକ ଦଳକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ବିଜେପି ବିଧାୟିକା କୁସୁମ ଟେଟେ ।

Poem Mati Manisa by Sipun Jena
‘ମାଟି ମଣିଷ’ରେ ମାଟିର ବାସ୍ନା

ମାଟିକୁ ନେଇ ଲେଖାଯାଇଛି ଅନେକ ଗପ ଓ କବିତା। କବି ମାଟିମନସ୍କ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ପଢିବା ଯୁବ କବି ସିପୁନ୍ ଜେନାଙ୍କ ମାଟିକୁ ନେଇ ଏକ କବିତା।

  • Thursday, 02 December 2021
  • Poem
Revive : A story by Dr. Ipsita Pradhan
ରିଭାଇଭ୍ : ଜଣେ ନର୍ସର କାହାଣୀ

ବେଳେବେଳେ ଏ ଜୀବନ ଏମିତି ଲାଗେ ଯେ ସତେ ଯେମିତି ଏଡେ ବଡ ଦୁନିଆରେ କେହି ବି ସାହା ନାହିଁ। ଲାଗେ ସତେ ଯେମିତି ଏ ଜୀବନ ନିଃସଙ୍ଗ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ସେମିତି ଏକ ଚରିତ୍ରକୁ ହେଟିବା ଗାଳ୍ପିକା ଡା. ଇପ୍ସିତା ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଗପରେ।

ଡ. ହିରଣ୍ମୟୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନିଆରା ପ୍ରେମ କାହାଣୀ 'ନିଜକୁ ନାୟକ ମନେକରି'
ଡ. ହିରଣ୍ମୟୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ନିଆରା ପ୍ରେମ କାହାଣୀ 'ନିଜକୁ ନାୟକ ମନେକରି'

ପ୍ରେମ ମାନେ ନାହିଁ ଧନୀ-ଗରିବ। ପ୍ରେମ କାହାକୁ କେତେବେଳେ ହେବ ତାହା କହିବା କଷ୍ଟ। ଗାଳ୍ପିକା ଡ. ହିରଣ୍ମୟୀ ମିଶ୍ର ତାଙ୍କ ଗଳ୍ପରେ ଏମିତି ଏକ ପ୍ରେମ କାହାଣୀକୁ ଫୁଟେଇଛନ୍ତି ଯାହାକୁ ପଢିଲେ ଯେ କୌଣସି ପ୍ରେମୀ ମଣିଷର ହୃଦୟ ରୋମାଞ୍ଚିତ ହୋଇଉଠିବ।

bhadrak
ଉଠୁଛି ପଡ଼ୁଛି ଗାଁ ଦାଣ୍ଡ : ବାଟବରଣୀ ହୋଇ ଆସିଲେ ରାମ, ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ମା’ ସୀତାଙ୍କ ହାତ ଧରିଲେ

ପ୍ରତି ବର୍ଷ ମାର୍ଗଶୀର ମାସ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ପଞ୍ଚମୀ ତିଥୀରେ କାଉପୁର ପଞ୍ଚାୟତରେ ପ୍ରଭୁ ରାମ ମାତା ସୀତାଙ୍କ ବିବାହ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ । ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କ ସମାଗମ ହୋଇଥାଏ । ବାଜା ବାଜିବା ସହ ବିବାହ ଶୋଭାଯାତ୍ରାରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡ କମ୍ଫି ଉଠିଥାଏ ।

Srimandira Heritage
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣିମ ଇତିହାସରେ ଯୋଡ଼ି ହେଲା ନୂଆଫର୍ଦ୍ଦ

ଯୁଗ ଯୁଗ ଧରି ଜଗନ୍ନାଥ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଅନନ୍ୟ ଅନୁଭୂତି ଦେବାକୁ ବିରାଟ ପଦକ୍ଷେପ। ବର୍ଣ୍ଣାଢ୍ୟ ଉତ୍ସବରେ ହେଲା ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିକ୍ରମା ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ।

Debagiri Sahitya Samman
କବିତାରେ ଜୀବନର କଥା କହୁଥିବା ସୁରେଶ ସାଗରଙ୍କୁ ଦେବଗିରି ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମାନ

ଦେବଗିରି ସାଂସ୍କୃତିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପକ୍ଷରୁ ୨୯ତମ ବାର୍ଷିକୋତ୍ସବ ତଥା କୁମାରସ୍ୱାମୀ ମହୋତ୍ସବ ୩ ଦିନ ଧରି ଚାଲି ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି। ସୁରେଶ ସାଗରଙ୍କୁ ଦେବଗିରି ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଶିକ୍ଷାରେ ସନ୍ତୋଷ କର, ସମାଜସେବାରେ ଦୀପକ ସାହୁଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି।

Short Story Prathana by Pradeep Nayak
ପଢନ୍ତୁ ପ୍ରଦୀପ ନାୟକଙ୍କ କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ 'ପ୍ରାର୍ଥନା'

ପ୍ରାର୍ଥନା ସବୁଦିନ କାହିଁକି? ପ୍ରାର୍ଥନା ପଛରେ କ’ଣ ରହିଛି ରହସ୍ୟ। ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଗଳ୍ପରେ।

dhabaleswara
ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କ ଅପୂର୍ବ ମହିମା ! ଧଳା ପାଲଟି ଯାଇଥିଲା କଳା ବଳଦ !

ଆଜି ପବିତ୍ର ବଡ଼ଓଷା। କଟକର ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ଚାଲିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା। ହେଲେ ପ୍ରଭୁ ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କର କାହିଁକି ଏମିତି ନାଁ ହେଲା ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି? ଲୋକକଥାରେ ଏ ସଂପର୍କରେ ଅଛି ଏକ ରୋଚକ କାହାଣୀ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାବାଙ୍କ ମହିମା ସଂପର୍କରେ।

Ancient Anantashayana Vishnu
ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ କୂଳରେ ବିଶାଳକାୟ ବିଷ୍ଣୁମୂର୍ତ୍ତି ! କେହି ଗଢ଼ି ନାହାନ୍ତି, ଆପଣାଛାଏଁ ତିଆରି ହୋଇଛି !

ନଦୀ ଗର୍ଭରେ ପ୍ରଭୂଙ୍କ ପୀଠ। କେହି ଗଢ଼ି ନାହାନ୍ତି, ଲୋକେ କହୁଛନ୍ତି ନଦୀ ବାଲିରେ ଆପେ ଆପେ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ତଳର ଏ ମୂର୍ତ୍ତି ସେମିତି ରହିଛି। ଏ ସରକାର ନା ଦାୟିତ୍ୱ ନେଉଛି ନା ଏ ପୀଠକୁ ବିକଶିତ କରୁଛି?  

Ace Odissi Guru From Sambalpur Suffers In Negligence
୭୦ ବର୍ଷରେ ନୃତ୍ୟ ଗୁରୁ

୭୦ ବର୍ଷରେ ନୃତ୍ୟ ଗୁରୁ । ଦିନେ ନିଜେ ଶିଖୁଥିଲେ ଏବେ ଅନ୍ୟଙ୍କୁ ଶିଖାଉଛନ୍ତି । ଉତ୍କଳ ସଙ୍ଗୀତ ମହା ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ପାସ୍ ପରେ ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ରକ୍ଷଣଶୀଳ ପରିବାରର କଟକଣା ଭିତରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଯାଇଥିଲେ ସେ । ତଥାପି ମରିନାହିଁ ତାଙ୍କରି ମନରୁ ନୃତ୍ୟ ସାଧନା ନିଶା । ହେଲେ ଗୋଡ଼ରେ ବେଢ଼ି ସାଜିଛି ଆଥିକ ଅନଟନ । ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ।

odishi dance
୭୦ ବର୍ଷର ନୃତ୍ୟଗୁରୁ ! ନୁଆଁଣିଆ ଖପର ଘରେ ଜାରି ରହିଛି ସାଧନା

ସଙ୍ଗୀତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ପାସ୍ କରିଥିଲେ । ଘର କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ବାହାରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରିନଥିଲେ ।

Article on Corona
କରୋନା : ବିଷାଦ ଓ ବିଭୀଷିକା

କରୋନା ବିଗାଡିଦେଇଛି ଜନ ଜୀବନର ପ୍ରାକୃତିକ ଚଳଣି। ବିଶ୍ୱ ହୋଇଯାଇଛି ଓଲଟ ପାଲଟ। କେଉଁଠି ସଧବା ମଥାରୁ ଲିଭିଯାଇଛି ସିନ୍ଦୂର ତ ପୁଣି କେଉଁଠି ଅନାଥ ହୋଇଯାଇଛି ଦୁନିଆକୁ ନ ଜାଣିଥିବା ଅବୋଧ ଶିଶୁ। ଅନେକଙ୍କ ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଅସନ୍ତୁଳିତ ହୋଇପଡିଛି। ରୋଜଗାର ହରେଇ କିଏ ଦାଣ୍ଡର ଭିକାରୀ ହୋଇଛି ତ କିଏ ଜୀବନରୁ ଆଶା ହରେଇ ବସିଛି। ଏ ସଂପର୍କରେ ଲେଖିକା ସୁକାନ୍ତି ରାଉତଙ୍କ ପ୍ରତିବେଦନ।