• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Manoranjan Behera

ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଚୀନର ଜିନଜାଙ୍ଗରେ ଏକ ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ତ । ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୯ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାର ରାତିରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ରାଜଧାନୀ ଉରୁମ୍‌କିରେ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି । ଯେଉଁଠି ରାତିରେ ତାପମାତ୍ରା ବହୁତ କମ୍‌ ଥିଲା । ତେଣୁ ନିଆଁ ଲିଭାଇବାକୁ ପ୍ରାୟ ତିନି ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗିଥିଲା।

ଆହତଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆସିଥିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ନିଆଁ କଣ ପାଇଁ ଲାଗିଲା, ସେନେଇ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି । ତେବେ କିଛିଦିନ ତଳେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଚାଇନାରେ ଏକ ଇଣ୍ଟଷ୍ଟ୍ରିରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ତ ଘଟିଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ୩୮ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ।

ଅଧିକ ପଢ଼ନ୍ତୁ: ଚାଇନାରେ ପୁଣି ନୂଆ ଭାଇରସ୍; ବ୍ୟାପିବ କି ବିଶ୍ୱକୁ!

ଅନୟାଙ୍ଗ ସହରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣାରେ ୪ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ସୁରକ୍ଷା ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଚାଇନାରେ ଏମିତି ଅନେକ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ତ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲାଣି, ଯାହା ନିରାପତ୍ତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଲୋକେ ପ୍ରବାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ପୁଣି ଥରେ ଚାଇନାରେ କରୋନା ମହାମାରୀର ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଛି । କିଛି ଦିନର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଚୀନକୁ ପୁଣି ଫେରିଛି କରୋନା। ଫଳରେ ଚୀନର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ବାଇୟୁନ୍‌ରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ କଟକଣା ଲାଗିଛି। ଗୁନଜାଓ ସହରରେ ଗତ ସୋମବାରରେ ୯ ହଜାର ୮୫ କରୋନା କେସ୍ ବାହାରିଥିବା ବେଳେ ପୁରା ଚୀନରେ ୨୭ ହଜାର ୯୫ କରୋନା କେସ୍‌ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହାପରେ ସମସ୍ତ ପବ୍ଲିକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟକୁ ବନ୍ଦ କରାଯିବା ସହ ଘରୁ ବାହାରିଲେ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି।

Other Stories