• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ବାବା ଗରମରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଅଜବ ଜୁଗାଡ ବାହାର କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରବଳ ଗରମରୁ ଆରାମ ପାଇବା ପାଇଁ ବାବା ହେଲ୍‌ମେଟ୍‌ରେ ଏକ ପଙ୍ଖା ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏହି ପଙ୍ଖା ସୌର ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଚାଲୁଥିବା ମନେହୁଏ। ଆପଣ ବାବାଙ୍କୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ହେଲ୍‌ମେଟ୍‌ ପିନ୍ଧିଥିବାର ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ, ଯାହା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ରେ ଭାଇରାଲ୍‌ ହେଉଛି।

ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଭାବୁଥିବେ ଯେ ବାବା ଗରମରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏପରି ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଧାରଣା କାହିଁକି ଆଣିଲେ? ସବୁଦିନ ପରି ବାବା ମଧ୍ୟ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଫୁଲ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ। ଦିନେ ପ୍ରବଳ ଗରମ ହେତୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡିଗଲା। ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଫୁଲ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ବାହାରକୁ ଯାଇପାରିଲେ ନାହିଁ। ଫଳରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଚଳିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଲା।

ଯେତେବେଳେ ବାବା ସୁସ୍ଥ ହୋଇଗଲେ, ସେ ଗରମ ସହି ନ ପାରିବାରୁ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଫ୍ୟାନର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଅନୁଭବ କଲେ। ଏହିପରି ସେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଏକ ସୌର ଚାଳିତ ଫ୍ୟାନ୍ ଲଗେଇବାର ଚିନ୍ତା କଲେ। ଫଳରେ ଏକ ହେଲମେଟ୍‌ ଯୋଗାଡ କରି ସେଥିରେ ଏକ ଫ୍ୟାନ୍‌କୁ ସେଟ୍ କରିଦେଲେ ଯାହା ସୌର ଶକ୍ତିରେ ବୁଲୁଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଫ୍ୟାନ ତାଙ୍କୁ ଗରମରୁ ଆରାମ ଦେଉଛି।

ବାବା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେତେକ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଧାର କରଜ କରି ସେ ଏହି ଅନନ୍ୟ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଫ୍ୟାନ୍ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ବାବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଲୋକଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ଫୁଲମାଳ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଯାହା ରୋଜଗାର ହୁଏ ତାଙ୍କ ଘର ଚଳେ।

Other Stories