• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀ ବା ବୃତ୍ତିଗତ ପରାମର୍ଶଦାତା ଯିଏ ଉଭୟ ନୂଆ ଏବଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏକ ରୋଡ୍ ମାପ୍ ତିଆରି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ଦୀର୍ଘମିଆଦି ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ପାରଦର୍ଶୀତା ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ ଅନ୍ୟ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକୁ ସେମାନେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଯାହା ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ଚଳାଇବାରେ ଏବଂ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଭାରତର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଜଣ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଯେଉଁମାନେ ଏକ ବ୍ୟବସାୟକୁ ସଠିକ ଦର୍ଶନ ଏବଂ ଦିଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ସେମାନେ ନିଜର ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ସଫଳତା ବାଜାୟ ରଖିବାରେ ସଫଳ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିନେବା।

ଉଜ୍ଜ୍ୱଲ ପାଟନୀ:

ଉଜ୍ଜ୍ୱଲ ପାଟନୀ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ତଥା ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ବକ୍ତା। ପୂର୍ବରୁ ସେ ଜଣେ ଦାନ୍ତ ଡାକ୍ତର ଥିଲେ। ସେ ତିନୋଟି ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ MTC ଗ୍ଲୋବାଲ ତାଲିକାରେ "ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଭାରତୀୟ ଚିନ୍ତକ - ୨୦୧୪" ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ସାତୋଟି ପୁସ୍ତକ ଚଉଦଟି ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ ଅନୁବାଦ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଅଠେଇଶ ଦେଶରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି। ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଆପ୍ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମରେ ତାଙ୍କର ୫ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଫଲୋର୍ସ ଅଛନ୍ତି।

ଉଜ୍ଜ୍ୱଲ ପାଟନୀଙ୍କ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ ରହିଛି:

  • ଯଦି ତୁମେ ସବୁ କାମ ପାଇଁ ଜଣେ ସାଥୀର ଆବଶ୍ୟକ କର ତେବେ ସଫଳତା ମିଳିବା କଷ୍ଟକର।
  • ଯଦି ତୁମେ ପ୍ରତି ସକାଳୁ  ଉଠି କୌଣସି ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ନେଇ ଉତ୍ସାହିତ ନୁହଁନ୍ତି ତେବେ ତୁମେ ଜୀବନ ଜୀଉନ, କେବଳ ମାତ୍ର ବିତଉଛ।
  • ରାତି ପରେ ସକାଳ ଆସିବା ସତ୍ୟ କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଏହା ଯେ ତୁମ ପାଖରେ ରାତି କାଟିବାର ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଅଛି ନା ନାହିଁ।
  • ଭଲ ମଣିଷ କେବଳ ନିଜ କର୍ମରୁ ହିଁ ଜଣାପଡିଥାନ୍ତି କାରଣ ଭଲ କଥା ତ ଖରାପ ଲୋକମାନେ ବି କରିଥାନ୍ତି।

ଡ।. ସୁରେଶ ମାନଶରମଣି:

ଡ।. ସୁରେଶ ମାନଶରମଣି ଜଣେ ଦୀର୍ଘମିଆଦୀ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବଂ ଏକମାତ୍ର ଜଣାଶୁଣା ଅଭିଜ୍ଞ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଓକେଆର୍ (ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ କୀ ରେଜଲ୍ଟ) ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ପରାମର୍ଶଦାତା। ତାଙ୍କର ୪୨ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବାସ୍ତବ ଜୀବନର ବ୍ୟବସାୟ ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ବମ୍ବେ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଆଇପିଓ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଥର ସବ୍‌ସ୍କ୍ରାଇବ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଶହ ଶହ ସଂସ୍ଥାକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିକାଶ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଜଣେ TEDx ବକ୍ତା ଏବଂ ଅନେକ ଭଲ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ବହିର ଲେଖକ।

ଡ।. ବିବେକ ବିନ୍ଦ୍ରା:

ସିଇଓ ତଥା ବଡା ବିଜିନେସ୍‌ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଡ।. ବିବେକ ବିନ୍ଦ୍ରା ଜଣେ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ବକ୍ତା। ଏହାଛଡା ସେ ଜଣେ ନେତୃତ୍ୱ ପରାମର୍ଶଦାତା, କର୍ପୋରେଟ୍ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଯିଏ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବ୍ୟାପକ ୱେବିନାର୍ ପାଇଁ ସାତୋଟି ଗିନିଜ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଜଣେ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ସଫଳତା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ପିଏଚ୍‌ଡି, ଡକ୍ଟର ଅଫ୍ ଦର୍ଶନଶାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ପ୍ରାୟ ୧,୫୦୦ ସଂସ୍ଥାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାବରେ କାମ କରନ୍ତି ଏବଂ ଦେଶର ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସିଇଓଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ରାହୁଲ ଜୈନ:

ବ୍ୟବସାୟ କୋଚିଂ ଇଣ୍ଡିଆ LLP ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାହୁଲ ଜୈନଙ୍କୁ ୧୬ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଭାରତରେ ବ୍ୟବସାୟର ଧାରାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବାର ଶ୍ରେୟ ଦିଆଯାଏ। ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବା ପ୍ରଥମେ TATAMOTORS ପରି ବ୍ଲୁ-ଚିପ୍ କମ୍ପାନୀ ସହିତ ପରେ ଅନେକ୍ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସହିତ ସେ ଜଡିତ। ୧୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟ ମାଲିକଙ୍କୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇଛନ୍ତି।

ରାଜୀବ ତାଲରେଜା:

ରାଜୀବ ତାଲରେଜା ଏକ କର୍ପୋରେଟ୍ ଟ୍ରେନିଂ ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ଭାରତର ଅଗ୍ରଣୀ ବ୍ୟବସାୟ ସଂସ୍ଥା ‘କ୍ୱାଣ୍ଟମ୍ ଲିପ୍’ ର ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା। ୨୦୦୬ ରୁ ୨୦୧୪ ମଧ୍ୟରେ ସେ ୧୧୦ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସହିତ କାମ କରିଥିଲେ। ଗତ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ, ସେ ଏକକାଳୀନ ତାଲିମ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ମାଧ୍ୟମରେ ୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିବାବେଳେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ କୋଚିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନେଟ୍‌ୱାର୍କ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି।

ସୌରଭ କୌଶିକ:

ସୌରଭ କୌଶିକ ଜଣେ ମାନବିକ ତଥା ଭାରତର ଅଗ୍ରଣୀ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ, ଶିଳ୍ପପତି ତଥା ସେଲିବ୍ରିଟି ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କ ସହ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବ୍ୟବସାୟ କୋଚିଂ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା। ଗତ ୧୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ତାଙ୍କ କାମକୁ ଫର୍ଚୁନ୍ ୫୦୦ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ, ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଆସୋସିଏସନ୍, ବ୍ୟବସାୟ ମାଲିକ ଏବଂ ଦେଶର ହଜାର ହଜାର ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ବିକ୍ରମ ଧର:

ବିକ୍ରମ ହେଉଛି ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କୋଚ୍ ଫେଡେରେସନ୍ (ଆଇସିଏଫ୍) ମେଣ୍ଟର କୋଚ୍ ଏବଂ ଏସିଆର ଏକ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରାପ୍ତ କୋଚ୍। ତାଙ୍କର ଭାରତ ସହିତ ଦୁବାଇ, ଆମେରିକା, କାନାଡା, ବ୍ରିଟେନ, କୁଏତ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ମିଆଁମାର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଫିଲିପାଇନ୍ସ, ଗୁଆଟେମାଲା, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ , ସ୍ୱିଡେନ, ଇଟାଲୀ, ସାଉଦି ଆରବ, ଲେବାନନ୍, ଇଜିପ୍ଟ, ଜୋର୍ଡାନ, ମାଲେସିଆ, ଇସ୍ରାଏଲ୍, ସ୍ଲୋଭାକିଆ ଭଳି ଅନେକ ଦେଶରେ ଗ୍ରାହକ ଅଛନ୍ତି। ସେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦୦ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଛନ୍ତି ଏବଂ ୨୦୧୭ରେ ୱାର୍ଲ୍ଡ କୋଚିଂ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଭା ପୁରସ୍କାର ପାଇଛନ୍ତି।

ସ୍ନେହାଲ କାମ୍ବଲେ:

ସ୍ନେହାଲନିତି ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଲୋକପ୍ରିୟତା ପାଇଁ ସ୍ନେହାଲ କାମ୍ବଲେ ଏକ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଶକ୍ତି। ମୁମ୍ବାଇ, ପୁଣେ, କୋଲ୍ହାପୁର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସାୟ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, କର୍ମଶାଳା, ଏବଂ ସେମିନାର ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ହେବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦିଅନ୍ତି।

ବନ୍ଦନା ଶାହା:

ବନ୍ଦନା ଶାହା ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ କୋଚ୍ ଫେଡେରେସନ୍ (ଆଇସିଏଫ୍) ସହିତ ଏକ ପ୍ରଫେସନାଲ୍ ସାର୍ଟିଫାଏଡ୍ କୋଚ୍। ସେ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଏବଂ ଜଣାଶୁଣା କର୍ପୋରେଟ୍ କୋଚ୍। ସେ ଏଭଳି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଯିଏ ନକରାତ୍ମକତାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଏବଂ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଜୀବନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଭାବରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନର କୋଚିଂ ପାରଦର୍ଶୀତା ଅଛି।

ଏସ୍ ଏ ଆନନ୍ଦ:

ଏସ୍ ଏ ଆନନ୍ଦ ଭାରତର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ବକ୍ତା। ଦୁଇ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସେ ଦଶଟି ସମ୍ମାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆଇଆଇଟି, ଏଲ୍ ଆଣ୍ଡ ଟି, ଜିଜିଏସ୍ (MNC), BOT VFX (MNC) ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସଂଗଠନର ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ମଡେଲ, ଅଭିନେତା, ଭିଭିଆଇପି, ଭିଭିଆଇପି, ସିଇଓ, ଆଡ୍‌ଭୋକେଟ୍, ପ୍ରଫେସନାଲ୍, ଛାତ୍ର, ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ସହ କାମ କରିଛନ୍ତି।

Other Stories