Pramod Behera

ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ ରୋଗ ସହ ଲଢିବା ପାଇଁ ଶାରୀରିକ ଦକ୍ଷତାକୁ ଦୃଢ କରିଥାଏ। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଯୋଗ ରହିଛି। ସେ ମହିଳା ହୁଅନ୍ତୁ କି ପୁରୁଷ ଯୋଗ ସମସ୍ତଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ଗର୍ଭବତୀ ଥାଏ ତେବେ ଯୋଗ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶିଶୁ ପାଇଁ ମା’ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ, ମା’ ନିଜ ଶରୀର ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଏକ ଭଲ ପ୍ରସବ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ହାଲୁକା ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ଜରୁରୀ। ଯଦି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରସବ ସମୟରେ ସମସ୍ୟା ବହୁ ପରିମାଣରେ କମିଯାଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ଗର୍ଭବତୀ ଏବଂ ଯୋଗ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ କିଛି ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ।

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କେଉଁ ଯୋଗ କରିବେ:

ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ଗର୍ଭବତୀ ତେବେ ସେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କେବଳ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଯୋଗ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଯୋଗ କରନ୍ତୁ। ସାଧାରଣତଃ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ପେଟ ଉପରେ ଚାପ ପଡୁଥିବା ଯୋଗାସନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ। ଯେପରିକି ଚକ୍ରସାନା, ଭୁଜଙ୍ଗାସନ, ହଳାସନ, ଧନୁରାସନ ଇତ୍ୟାଦି କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

କିଛି ଉପଦେଶ:

  • ଗର୍ଭାବସ୍ଥାର ପ୍ରଥମ ତିନି ମାସରେ, ଛିଡା ହେବା ଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ। ଗୋଡର ମାଂସପେଶୀକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଆସନ କରିବା ସହିତ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଆସନ କରିବା ଉଚିତ। ଏହି ଯୋଗାସନର ଅଭ୍ୟାସ ଦ୍ୱାରା ପାଦରେ ଫୁଲା ଏବଂ କଠିନତା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୁଏ।
  • ଯେଉଁ ଯୋଗାସନ କ୍ଲାନ୍ତ କରିଦିଏ କିମ୍ବା ଅତ୍ୟଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସେସବୁକୁ ପ୍ରଥମ ତିନିମାସ ଏଡାଇବା ଉଚିତ। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରାଣାୟାମ ଓ ଧ୍ୟାନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ।
  • ଗର୍ଭଧାରଣର ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ପଞ୍ଚମ ମାସରେ ଯୋଗ ବନ୍ଦ କରିଦେବା ଉଚିତ। ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଅବଧି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।
  • ଗର୍ଭାବସ୍ଥାର ଆରମ୍ଭରେ, ଏପରି ଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା କାନ୍ଧ ଏବଂ ଉପର ପିଠିକୁ ଦୃଢ କରିଥାଏ। ଯୋଗ ଶରୀରର କ୍ଷମତା ଅନୁଯାୟୀ କରାଯିବା ଉଚିତ।

Other Stories