• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଭାରତ ସରକାର 'ହର୍‌ ଘର୍‌ ତ୍ରିରଙ୍ଗା' ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏନେଇ ସାଧାରଣ ଭାରତୀୟ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଘରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ବାନ୍ଧି ଦେଶପ୍ରେମର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରୁଛନ୍ତି। ସେଲିବ୍ରେଟିମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ପଛରେ ପଡି ନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଯେଉଁମାନେ ତ୍ରିରଙ୍ଗାକୁ ନିଜ ଘରର ଛାତ ଉପରେ ବାନ୍ଧୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି।

ଶିଳ୍ପପତି ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ନିଜ ଟ୍ୱିଟର୍‌ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଏହି ଉତ୍ସାହକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ଏକ ଅନନ୍ୟ ପୋଷ୍ଟ୍‌ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ସେ ଏହି ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଫଟୋ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି।

ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଏହି ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବାବେଳେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଫଟୋ ସହିତ ଲେଖିଛନ୍ତି- “ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସକୁ ନେଇ ଏତେ କଳହ କାହିଁକି ହେଉଛି, ତେବେ ଏହି ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରନ୍ତୁ। ଏହି ଲୋକମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ବକ୍ତୃତା ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝେଇବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ। ଜୟ ହିନ୍ଦ୍‌।"

ଫଟୋରେ ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳା ଏକ ଲୁହା ଡ୍ରମ୍ ଉପରେ ଚଢି ଏକ ଲୁହା ରଡ୍‌ରେ ପତାକା ବାନ୍ଧୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତଳେ ଡ୍ରମ୍ ଧରି ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି। ବୃଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟ ପତାକା ଓ ଦେଶ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ପ୍ରେମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଏହି ଫଟୋ ହଜାର ହଜାର ଭ୍ୟୁ ପାଇଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ରିଟ୍ୱିଟ୍‌ କରିଛନ୍ତି। କିଶୋର ଗାୟକୱାଡ୍‌ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ବାନ୍ଧୁଥିବା ଦେଖାଯାଆନ୍ତି। ସେହିପରି ଆଉ ଏକ ଭିଡିଓରେ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳା ସୋଫାରେ ବସି ହାତରେ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଧରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଯୁବକ ପତାକା ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ଫଟୋ ଶେୟାର କରିଛନ୍ତି।

Other Stories