Pramod Behera

ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୨ର ୬୨ ତମ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ପ୍ଲେ ଅଫ୍ ରେସ୍‌ରୁ ବାଦ ପଡିଥିବା ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର୍‌ କିଙ୍ଗ୍ସ ଓ ପ୍ଲେ ଅଫ୍‌ରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥିବା ଗୁଜୁରାଟ ଟାଇଟନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବ। ଏଠାରେ CSKର ଚେଷ୍ଟା କେବଳ ସମ୍ମାନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଗୁଜୁରାଟ ଶୀର୍ଷ ୨ରେ ନିଜର ସ୍ଥାନକୁ ପକ୍କା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

୯ଟି ବିଜୟରୁ ଗୁଜୁରାଟ ୧୮ ପଏଣ୍ଟ ସହ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଜୟ ଏହାକୁ ଶୀର୍ଷ ୨ରେ ରଖିବ। କୌଣସି ବି ଦଳ ତାକୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୨ରୁ ବାହାର କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବ ନାହିଁ। ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୨ରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ଅର୍ଥ ଦଳ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ସୁଯୋଗ ପାଇବ। CSK ଦ୍ୱିତୀୟ ନମ୍ବରରେ ଥିବା ବେଳେ ପଏଣ୍ଟ୍‌ ଟେବୁଲର ତଳରୁ ୯ମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି।

ଗୁଜୁରାଟ ପୂର୍ବ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ଆଉ ଏକ ଦଳ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର୍‌ ଏଜଣ୍ଟ୍ସକୁ ୬୨ ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହା ସହିତ ସେ ପ୍ଲେ ଅଫ୍‌ରେ ନିଜର ସ୍ଥାନ ପକ୍କା କରି ନେଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ କି CSK କୁ ପୂର୍ବ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ହାତରେ ୫ ୱିକେଟ୍‌ରେ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ଗୁଜୁରାଟର ଚମତ୍କାର ଯାତ୍ରାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଅବଦାନ ଥିଲା ଓପନର୍ ଶୁଭମାନ ଗିଲ୍‌, ଅଧିନାୟକ ହାର୍ଦ୍ଦିକ, ଡେଭିଡ୍‌ ମିଲର୍‌, ରୁଦ୍ଧିମାନ ସାହା ଏବଂ ରାହୁଲ ତେବତିୟା ଯେଉଁମାନେ ଚମତ୍କାର ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଛନ୍ତି। କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା ହେଉଛି ଟାଇଟନ୍ସର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଗୁଣ। ଅବଶ୍ୟ, ଗତ କିଛି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ପାଣ୍ଡ୍ୟା, ମିଲର୍ ଏବଂ ତେବତିୟା ବାଟବଣା ହୋଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଗୁଜୁରାଟର ଶକ୍ତି ହେଉଛି ଏହାର ବୋଲିଂ ଆକ୍ରମଣ, ଯେଉଁଥିରେ ମହମ୍ମଦ ଶାମି, ଲକି ଫର୍ଗୁସନ୍ ଏବଂ ରସିଦ ଖାନଙ୍କ ଭଳି ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବୋଲରମାନେ ଅଛନ୍ତି। ଶାମି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୬ଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଗୁଜରାଟର ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ବୋଲର।

ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭରୁ ଆଇପିଏଲ୍‌ର ଦ୍ୱିତୀୟ ସଫଳ ଦଳ ଚେନ୍ନାଇ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଅନେକ କିଛି ସପକ୍ଷରେ ନଥିଲା। ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ୍‌ ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଧୋନି ଅଧିନାୟକତ୍ୱକୁ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ, ଯାହା ଭୁଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା। ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ୍‌ର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଜାଡେଜା ପୁଣିଥରେ ଧୋନିଙ୍କୁ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଆହତ କାରଣରୁ ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ଜାଡେଜା ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦଳର ଷ୍ଟାର୍‌ ବୋଲର ଦୀପକ ଚହର ଆହତ କାରଣରୁ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରୁ ବାଦ ପଡିଥିଲେ ଏବଂ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ଆଡାମ ମିଲନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ହରାଇଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ, ଡିଭନ୍ କନ୍‌ୱେଙ୍କୁ ଯେତେବି ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା ସେ ସବୁର ଫାଇଦା ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ମୁକେଶ ଚୌଧରୀ ଏବଂ ସିମ୍‌ରନଜିତ ସିଂ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ବୋଲିଂର କମି ଅଭାବରୁ ସ୍ପିନ୍ ବିଭାଗର ମୋଇନ ଅଲି ଏବଂ ମହେଶ ଦୀକ୍ଷଣା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

Other Stories