• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Satyendu Shekher Mishra

EPFO ଆଣିଲା ଖୁସି ଖବର । କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ସଂଗଠନ ଏହାର ୨୭.୭୪ କୋଟି ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିଲା ଖୁସି ଖବର । ଏଣିକି EPFO ରୁ ଟଙ୍କା କାଢ଼ିବା ହେବ ଅତି ସହଜ । ଇପିଏଫଓ ଅଟୋ କ୍ଲେମ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିସ୍ତାର କରିଛି। ପୂର୍ବରୁ ଅସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଅଗ୍ରୀମ ରାଶି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅଟୋ କ୍ଲେମ୍ ସୁବିଧା ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିକ୍ଷା, ବିବାହ ଏବଂ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଅଗ୍ରୀମ ପରିମାଣର ଦାବିଗୁଡିକର ଅଟୋ-ମୋଡ୍ ସମାଧାନ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଇପିଏଫଓ ‘ଇଜି ଅଫ୍ ଲିଭିଂ’ ଅଧୀନରେ ଅଟୋ-ମୋଡ୍ ସେବାକୁ ବିସ୍ତାର କରାଯାଇଛି । ଇପିଏଫଓ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନୂତନ ସେବା ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଅସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଅଟୋ-ମୋଡ୍ ସମାଧାନର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହେଉଥିଲେ । କୋଟି କୋଟି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଜୀବନଯାପନକୁ ସହଜ କରିବାକୁ, ଇପିଏଫଓ ​​ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିକ୍ଷା, ବିବାହ ଏବଂ ଗୃହ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ ଅଗ୍ରୀମ ପରିମାଣର କ୍ଲେମ୍‌ଗୁଡିକର ଅଟୋ-ମୋଡ୍ ସମାଧାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

ଇପିଏଫଓ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଅଟୋ ଦାବି ସମାଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, କୌଣସି ମାନବ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବିନା ଆଇଟି ସିଷ୍ଟମ ଦ୍ୱାରା ଦାବିଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ହୋଇଥାଏ। ଅସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଅଗ୍ରୀମ ରାଶି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏପ୍ରିଲ୍, ୨୦୨୦ରେ କ୍ଲେମ୍ ସମାଧାନର ଅଟୋ ମୋଡ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ସୀମା ୧,୦୦,୦୦୦ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୨.୨୫ କୋଟି ସଦସ୍ୟ ଏହି ସୁବିଧା ଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

୨୦୨୩-୨୪ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ, ଇପିଏଫ୍ଓ ପ୍ରାୟ ୪.୪୫ କୋଟି କ୍ଲେମ୍ ସମାଧାନ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ୬୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥାତ୍ ୨.୮୪ କୋଟି କ୍ଲେମ୍ ହେଉଛି ଅଗ୍ରୀମ ଦାବି। ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସମାଧାନ ହୋଇଥିବା ମୋଟ ଅଗ୍ରୀମ କ୍ଲେମ୍ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୮୯.୫୨ଲକ୍ଷ ଦାବି ଅଟୋ-ମୋଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ସମାଧାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସହଜ ଜୀବନଯାପନକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ, ଅଟୋ ଦାବି ସମାଧାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇପିଏଫ୍ ସ୍କିମ୍, ୧୯୫୨ର ଧାରା ୬୮କେ ଏବଂ ୬୮ବି ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତ ଦାବିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି, ଏହା ସହିତ ଏହାର ସୀମା ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଦୁଇଗୁଣା କରାଯାଇ ୧,୦୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା କରାଯାଇଛି।

କେୱାଇସି, ଯୋଗ୍ୟତା ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯାଞ୍ଚ ସହିତ ଯେକୌଣସି ଦାବି ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଆଇଟି ଉପକରଣ ଦ୍ୱାରା ଦେୟ ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ହୋଇଥାଏ। ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଏହିପରି ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ଦାବି ସମାଧାନ ଅବଧି ୧୦ ଦିନରୁ ୩-୪ ଦିନ କମିଯାଇଥାଏ । ଦାବିଗୁଡିକ ଯାହା ବୈଧ ନୁହେଁ ତାହା ସିଷ୍ଟମ ଦ୍ୱାରା ଫେରସ୍ତ କିମ୍ବା ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଏ ନାହିଁ । ଏହା ପରେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଦ୍ୱିତୀୟସ୍ତରର ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥାଏ । ଗୃହ, ବିବାହ, ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅଟୋ ଦାବିଗୁଡିକର ପରିସରକୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ସହିତ ଏହାର ସୀମା ବଢ଼ାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସଦସ୍ୟ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କର ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ।