Pramod Behera

ଆଜିର ସମୟରେ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଗୁଗୁଲ୍ ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଅଂଶ ହୋଇଯାଇଛି। ଯଦି କୌଣସି ସୂଚନା ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ତେବେ ଲୋକମାନେ ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ଗୁଗୁଲ୍ ଖୋଲନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଯଦି ଗୁଗୁଲକୁ ଯତ୍ନର ସହ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ନ ଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବିପଦ ହୋଇପାରେ? ଗୁଗୁଲ୍‌ରେ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ଦ୍ୱାରା ଜେଲ୍ ହୋଇପାରେ।

ଆପଣ ଗୁଗୁଲରେ ଯାହା ଖୋଜୁଛନ୍ତି ତାହା ଉପରେ କିଛି ଲୋକ ନଜର ରଖନ୍ତି। ଏଥିରେ ଏକ ସୁରକ୍ଷା ଦଳ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି କିଛି ଧରାଯାଏ ଯେ ଯାହା ବିପଜ୍ଜନକ, ତେବେ ଦଳ ଏହାକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରେ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଖୋଜିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ।

ବୋମା ତିଆରି କରିବା ଉପାୟ:

ଯଦି ଆପଣ ଗୁଗୁଲରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି କିପରି ଏକ ବୋମା ତିଆରି କରିବେ, ତେବେ ଆପଣ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବେ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିର ରାଡାରକୁ ଆସିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଗୁଗୁଲରେ ବୋମା ତିଆରି କରିବାର ପଦ୍ଧତିକୁ କେବେ ବି ଖୋଜିବେ ନାହିଁ।

ଶିଶୁ ଅଶ୍ଳୀଳତା ବି ମହଙ୍ଗା ହୋଇପାରେ:

ଯଦି ଆପଣ ଗୁଗୁଲରେ ଏପରି କୌଣସି ବିଷୟବସ୍ତୁ ଖୋଜନ୍ତି, ଯାହା ପିଲାମାନଙ୍କର ଶୋଷଣ ସହିତ ଜଡିତ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରେ। ଭାରତୀୟ ଆଇନରେ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି। ଆପଣ ପୋସ୍କୋ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଜେଲ୍ ଯାଇପାରନ୍ତି। ଏନେଇ ଆପଣଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚରୁ ସାତ ବର୍ଷ ଜେଲ ହୋଇପାରେ।

ଗର୍ଭପାତ ବିଷୟରେ ସୂଚନା:

ଯଦି ତୁମେ ଗୁଗୁଲରେ ଗର୍ଭପାତ କରିବାର ଉପାୟ ଖୋଜନ୍ତି ତେବେ ତୁମେ ଆଇନର କବଳରେ ଧରାଯିବ। ଏହା ସହ ଜଡିତ ସୂଚନା ଆପଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ର ବାର୍ ପଛରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଭାରତରେ ଗର୍ଭପାତ ଏକ ଆଇନଗତ ଅପରାଧ। ଏଭଳି କରିବାକୁ ଅନୁମତି କେବଳ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏସବୁ ଖୋଜିବା ପୂର୍ବରୁ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ।

Other Stories