Pramod Behera

ନିଜର କେହି ପରିଜନକୁ ହରେଇବାର ଦୁଃଖ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ। ଯାହାଙ୍କ ସହିତ ସମୟ କାଟିଛେ, ଯାହାଙ୍କ ସହିତ ରହିଛେ ତାଙ୍କ ବିୟୋଗ ନିଶ୍ଚିତ ତ ବାଧିବ।

ଭାରତରେ ଯେତେବେଳେ କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏ ତାଙ୍କ କିଛି ଦିନ ଧରି ପୂଜାପାଠ କରାଯାଏ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ଶାନ୍ତି ପାଇପାରେ। ଏହା ପରେ ଏକ ଭୋଜିର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ ଏବଂ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଆୟୋଜିତ ହୁଏ। ଏହି ଦୁଃଖ ସମୟରେ ଯେଉଁମାନେ ଆସନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏଭଳି ଏକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭାର ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି, ଯାହା ଦେଖିବା ପରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ।

ଏହି ଅଜବ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସମାବେଶରେ ଜଣେ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ନାଚୁଥିବାର ନଜର ଆସନ୍ତି। ଏହି ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ୱାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଫିଲ୍ମର ‘ଚାନ୍ଦିନୀ ଚାନ୍ଦିନୀ ରାତ୍ ହୈ’ ଗୀତରେ ନାଚୁଥିବାର ନଜର ଆସନ୍ତି। ସେ ଏଥିରେ ଜବରଦସ୍ତ ବେଲୀ ଡ୍ୟାନ୍ସ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ। ସଭାକୁ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନୃତ୍ୟକୁ ଉପଭୋଗ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭାରେ ଏହି ଦୃଶ୍ୟକୁ ଯିଏ ବି ଦେଖୁଛି ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି। ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଏହି ଭିଡିଓରେ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଜବରଦସ୍ତ ଠୁମକା ଲଗେଇ ନାଚୁଥିବାର ଦେଖାଯାଏ। ଏହାର ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳାଙ୍କ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଏହି ବୃଦ୍ଧ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ।

ଏହି ଭିଡିଓ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ memer__king ନାମକ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଶେୟାର କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଭ୍ୟୁ ମିଳିସାରିଛି। ଭିଡିଓର କ୍ୟାପ୍‌ସନ୍‌ରେ ଏହା ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଖୁସି କି ଦୁଃଖୀ? ସାଧାରଣତ ଯେତେବେଳେ କେହି ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରେ ଲୋକମାନେ ଶୋକ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ବିପରୀତ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ଭିଡିଓରୁ ଏମିତି ଲାଗୁଛି ଯେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଉତ୍ସବ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଭିଡିଓ କେଉଁଠୁ ଆସିଛି ତାହା ଜଣା ପଡିନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ଏପରି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଏହି ଭିଡିଓ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଶେୟାର ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଆଉ ଥରେ ଶେୟାର କରାଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ଏହା ଭାଇରାଲ୍‌ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଲୋକମାନେ ଏହି ଭିଡିଓରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଏପରି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଦେଖି ସ୍ୱର୍ଗରୁ ମଧ୍ୟ ଆତ୍ମା ​​ନାଚିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ। ସେହିପରି ଆଉ ଜଣେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ଆବଶ୍ୟକ। ଅନେକ ଲୋକ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଟ୍ୟାଗ୍ କରି ଏହିଭଳି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

Other Stories