Pramod Behera

ଆପଣ ଯଦି ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏନେଇ ପୂରା ପରିଶ୍ରମ ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ଆସିଛି। ଷ୍ଟାଫ୍ ସିଲେକସନ୍‌ କମିଶନ ଯଥା SSC ଫେଜ୍ -୧୦ ଅଧୀନରେ ହଜାର ହଜାର ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆବେଦନକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛି। ଏହି ନିଯୁକ୍ତିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ssc.nic.in ରେ ଷ୍ଟାଫ୍ ସିଲେକସନ୍‌ କମିଶନର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରି ସେମାନଙ୍କର ଆବେଦନ ପୂରଣ କରିପାରିବେ।

ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ:

ଷ୍ଟାଫ୍ ସିଲେକସନ୍‌ କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଫେଜ୍ -୧୦ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ SSC ଜୁନ୍ ୧୫, ୨୦୨୨କୁ ଶେଷ ତାରିଖ ଭାବେ ସ୍ଥିର କରିଛି। ଦେଶରେ SSC ନିଯୁକ୍ତି ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଆବେଦନ ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ତେବେ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଆବେଦନ କରିବାରେ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ବୈଷୟିକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ନିଯୁକ୍ତିରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ, ସେମାନେ ଶେଷ ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କର ଆବେଦନ ପୂରଣ କରିବା ଉଚିତ।

କେତେ ପଦବୀରେ ହେବେ ନିଯୁକ୍ତି:

ଏସ୍‌ଏସ୍‌ସି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ନିଯୁକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ମୋଟ ୨୦୬୪ଟି ପଦବୀ ଖାଲି ପଡିଛି। ସିବିଟି ମୋଡ୍‌ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ପରୀକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ କରାଯିବ। ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଏକାଧିକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯିବ। ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଆୟୋଗର ବିଭିନ୍ନ ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ। ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କର ପୋଷ୍ଟ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ଦଶମ, ଦ୍ୱାଦଶ ଏବଂ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଯୋଗ୍ୟତା ଥିବା ଉଚିତ। ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଆୟୋଗର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ।

କେବେ ହେବ ପରୀକ୍ଷା?

ଫେଜ୍ -୧୦ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଖାଲି ପଦବୀରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଷ୍ଟାଫ୍ ସିଲେକ୍‌ସନ୍‌ କମିଶନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସରକାରୀ ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ତେବେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ କରାଯିବ। ଜୁନ୍ ୨୦ରୁ ୨୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆବେଦନ ଫର୍ମରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ ଆୟୋଗ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେବ। ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିଯୁକ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ନୂତନ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆୟୋଗର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଉଚିତ।

ନିଯୁକ୍ତିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତାରିଖ:

  • ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ତାରିଖ – ମେ ୧୨
  • ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ତାରିଖ - ଜୁନ୍ ୧୩
  • ଆବେଦନ ଶୁଳ୍କ ଦାଖଲ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ - ଜୁନ୍ ୧୫
  • ଆବେଦନ ଫର୍ମରେ ସଂଶୋଧନ ତାରିଖ - ୨୦ ରୁ ୨୪ ଜୁନ୍
  • ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ- ଅଗଷ୍ଟ, ୨୦୨୨

କିପରି କରିବେ ଆବେଦନ?

ଆଗ୍ରହୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ssc.nic.in ରେ SSC ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରି ଏହି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଆବେଦନ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଜରୁରୀ ସୂଚନା, ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଏବଂ ଆବେଦନ ଫି ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆବେଦନ କରିବା ପରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଆବେଦନ ଫର୍ମର ପ୍ରିଣ୍ଟ୍‌ ମଧ୍ୟ ବାହାର କରିବା ଉଚିତ।

Other Stories