Pramod Behera

ଶରୀରର ଶକ୍ତି ବଢେଇବ ଚକ୍ରାସନ, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେଚକ୍ରାସନ ଶରୀରର ଅନେକ ବଡ ବଡ ମାଂସପେଶୀ ସହିତ ଜଙ୍ଘ, ପେଟ ଏବଂ ବାହୁକୁ ଟୋନ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏହା ପାଦରୁ ମୁଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଏହା ଶରୀର ସହିତ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ। ଚିନ୍ତା-ଚାପଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ଏହି ଆସନର ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ କରି ଲାଭ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ।

ଚକ୍ରାସନ ସଂସ୍କୃତ ଶବ୍ଦ, ଚକ୍ର ବା ଚକରୁ ଆସିଛି। ଏହି ଆସନ ସମୟରେ ଶରୀରର ସ୍ଥିତି ଚକ୍ର ଆକାରରେ ପରିଣତ ହୁଏ। ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଦିନର ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଅଫିସରେ ବସିଥାନ୍ତି ସେମାନେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ କରି ଅନେକ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରୁ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରିବେ।

ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

କିପରି କରିବେ:

  • ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ସର୍ବଦା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ କରାଯିବା ଉଚିତ କାରଣ ଏଥିରେ ଥିବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅବହେଳା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।
  • ଏହି ଆସନ କରିବା ପାଇଁ ପିଠି ଉପରେ ଶୋଇ ଦୁଇ ପାଦ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ଫାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ
  • କହୁଣିକୁ ଭାଙ୍ଗି ପାପୁଲିକୁ ସମାନ ଭାବେ ଭୂମିରେ ରଖନ୍ତୁ
  • ଅଣ୍ଟା, ପିଠି ଏବଂ ଛାତି ଧିରେ ଧିରେ ଉପରକୁ ଉଠାନ୍ତୁ
  • ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଶରୀରର ଆକୃତି ଏକ ବୃତ୍ତ ପରି ହୋଇଥାଏ
  • ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ କିଛି ସମୟ ରହି ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରି ଆସନ୍ତୁ

ଫଳାଫଳ:

  • ଶରୀରର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ
  • ବାହୁ, ଗୋଡ, ମେରୁଦଣ୍ଡ ଏବଂ ପେଟର ଅଙ୍ଗକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରେ
  • ଛାତି ଏବଂ କାନ୍ଧକୁ ଷ୍ଟ୍ରେଚିଂ କରେ
  • ପେଟର ମାଂସପେଶୀ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୁଏ
  • ମେରୁଦଣ୍ଡରେ ନମନୀୟତା ଆଣେ
  • ଅଣ୍ଟା, ପିଠି, ଗୋଡରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରେ

ସାବଧାନତା:

ଏହା ଏକ ଉଚ୍ଚମାନର ଆସନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ କିଛି ଅସାବଧାନତା ବହୁ କ୍ଷତି କରିପାରେ। ତେଣୁ ଅଭ୍ୟାସ ସମୟରେ ବିଶେଷ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ସମସ୍ୟା ଥିବ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏହାକୁ ଅଭ୍ୟାସ ନକରିବା ଉଚିତ। ହାତ କିମ୍ବା କାନ୍ଧରେ ଆଘାତ ହୋଇଥିଲେ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ।

Other Stories