• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

ବଲିଉଡର ସୁନ୍ଦରୀ ଅଭିନେତ୍ରୀ ୟାମି ଗୌତମ ଆଜି ତାଙ୍କର ୩୪ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ଛୋଟ ପରଦାରୁ ନିଜ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ୟାମି ବହୁ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତାଙ୍କ ସହ କାମ କରି ବହୁ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ୟାମିଙ୍କ ସହ କାମ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ କୁହନ୍ତି ଯେ ସେ ସବୁ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ସିଧା ଶୁଣିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଆଜି ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଆସନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ରୋଚକ କଥା ଜାଣିନେବା।

ୟାମି ୨୮ ନଭେମ୍ବର ୧୯୮୮ରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ବିଲାସପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରାଥମିକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଅଭିନୟ ଜଗତରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ୟାମି ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରେ ଆଇନ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ସେ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରେ ସେ ଅଭିନୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ୨୦ ବର୍ଷରେ ନିଜ ସହର ଛାଡି ମୁମ୍ବାଇ ପଳେଇ ଆସିଥିଲେ।

ୟାମିଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଟିଭି ସିରିଏଲ ‘ଚାନ୍ଦ କେ ପାର ଚଲୋ’ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।| ଏହି ସିରିଏଲ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଆସିଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ଛୋଟ ପରଦାରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି କାମ କରି ଦର୍ଶକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଥିଲେ। ୟାମି ଗୌତମ କନ୍ନଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଉଲ୍ଲାସ ଉତ୍ସାହ’ ସହ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ଏହି ଫିଲ୍ମ ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଆସିଥିଲା।​ ଏହା ପରେ ୟାମି ପଞ୍ଜାବୀ ଏବଂ ତେଲୁଗୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥିଲେ।

ୟାମି ଗୌତମ ୨୦୧୨ରେ ‘ଭିକି ଡୋନର୍’ରୁ ବଲିଉଡରେ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଅଭିନେତା ଆୟୁଷ୍ମାନ ଖୁରାନାଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ସେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ପରେ ପରେ ତାଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ସୁପରହିଟ୍ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା। ଆୟୁଷ୍ମାନ ଏବଂ ୟାମିଙ୍କ ଅନ୍-ସ୍କ୍ରିନ୍ ଯୋଡିକୁ ଦର୍ଶକ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ୟାମି ବଦଲାପୁର, କାବିଲ, ଉରି ଏବଂ ବାଲା ଭଳି ଅନେକ ଦମଦାର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରି ବଲିଉଡ୍‌ରେ ତାଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।

ୟାମି ସାମାଜିକ ସେବା କରିବାରେ ବହୁତ ଆଗ୍ରହୀ। ସେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଜୈବ ଚାଷକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ସେ ମଧ୍ୟ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଜମି ନେଇ ଏକ ସବୁଜ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ସେଠାରେ ଜୈବିକ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ନିଜ ଫିଟ୍‌ନେସ୍‌ର ଯତ୍ନ ମଧ୍ୟ ନିଅନ୍ତି ଏବଂ ଯୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି। ସେ ପ୍ରାୟତଃ ଯୋଗ କରୁଥିବାର ଫଟୋ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଶେୟାର କରନ୍ତି।

Other Stories