• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

ବଲିଉଡ୍‌ ବନାମ ସାଉଥ୍‌ ସିନେମା ବିବାଦ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ଗୋଟିଏ ପଟେ କିଚ୍ଚା ସୁଦୀପ ଏବଂ ଅଜୟ ଦେବଗନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅନ୍ୟ ସେଲିବ୍ରେଟୀମାନେ ନିଜର ମତାମତ ଦେଉଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଦକ୍ଷିଣ ସିନେମାର ତାରକାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତାମାନେ ସାଉଥ୍‌ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ରିମେକ୍ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ବଲିଉଡ୍‌କୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛନ୍ତି।

ଯେଉଁମାନେ ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାର ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ନିକଟରେ, ଏକ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଯେତେବେଳେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ ବନାମ ବଲିଉଡ୍‌କୁ ନେଇ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଅଭିନେତା କହିଥିଲେ ଯେ “ମତେ ଏହା ଦେଖି ଦୁଃଖ ଲାଗୁଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ବି ଡିଭାଇଡ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଯେକୋଣସି କଥାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଠିଆ କରିବା ଠିକ ନୁହେଁ।”

ସେହିପରି ଯେତେବେଳେ ଅଭିନେତାଙ୍କୁ ସାଉଥ୍ ଫିଲ୍ମର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ରିମେକ୍ କରିବା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଗଲା, ଅକ୍ଷୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ "ମୁଁ କାହିଁକି ବୁଝିପାରୁ ନାହିଁ ଲୋକମାନେ ଟ୍ୱିଟରରେ କାହିଁକି ସମାଲୋଚକ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଯଦି କନ୍ନଡ, ମାଲାୟାଲମ୍, ତାମିଲ କିମ୍ବା ତେଲୁଗୁ ଭାଷାରେ କିଛି ଭଲ ଫିଲ୍ମ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆମେ ଏହାର ଅଧିକାର କିଣୁଛୁ ଏବଂ ଏହାର ହିନ୍ଦୀ ରିମେକ୍ କରୁଛୁ, ତେବେ ଏଥିରେ କ’ଣ ଭୁଲ୍ ଅଛି? ଲୋକମାନେ ଆମର ପ୍ରତିଭା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି।"

ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଆଗକୁ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ। ଦୁଃଖର କଥା ଯେ ଆମେ ଦକ୍ଷିଣ ବନାମ ବଲିଉଡ୍‌ ବିବାଦର ଶିକାର ହୋଇଛୁ। ଆମେ ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ଶିଳ୍ପ ବୋଲି କାହିଁକି କହିପାରିବା ନାହିଁ? ଆମର ସବୁ ଭାଷା ଭଲ।

ଅନ୍ୟପଟେ ପୂର୍ବରୁ ହିନ୍ଦୀ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରଭାଷା ନୁହେଁ ବୋଲି କହି ବିବାଦରେ ଥିବା କିଚ୍ଚା ସୁଦୀପ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ସଫେଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସୁଦୀପ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଦକ୍ଷିଣ ସିନେମାରୁ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ କୁହାଯିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗୁନି। ହିନ୍ଦୀ ସହିତ ତାଙ୍କର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଏହା ଆମର ଦେଶ ଏବଂ ଆମେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ କାରଣ ସିନେମା ସବୁ ଭାଷା ପାଇଁ ଖୋଲିଯାଇଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟର ଲୋକମାନେ ଭଲ ଫିଲ୍ମ ଦେଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ନିଜର ମତକୁ ଆଗକୁ ନେଇ ଅଭିନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଭାବନା ସହିତ ଏହାର କିଛି ବି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Other Stories