• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

'ବାହୁବଳୀ' ପରେ ଏସ୍ଏସ୍ ରାଜାମୌଲିଙ୍କ ନିକଟରେ 'RRR' ବକ୍ସ ଅଫିସ୍‌ରେ ହ‍ଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଏହି ଫିଲ୍ମ କେବଳ ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ନୁହେଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି।

ତେବେ ଏହି ଦେଶପ୍ରେମୀ ଫିଲ୍ମ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତରୁ ଓସ୍କାର ପୁରସ୍କାର ନାମାଙ୍କନରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛି। କାରଣ ଭାରତୀୟ ଜୁରୀ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବିଦେଶୀ ବର୍ଗର ଫିଲ୍ମ ଭାବେ ଓସ୍କାରରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ନେ‍ଇ ଗୁଜୁରାଟୀ ଫିଲ୍ମ 'ଛେଲୋ ଶୋ'କୁ ଚୟନ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଜୁରୀର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଲୋକମାନେ ପସନ୍ଦ କରୁନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ RRR ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶ ପାଇଁ ଓସ୍କାର ଜିତିବାର ସୁଯୋଗ ହରାଇଛି।

'RRR' ସପକ୍ଷରେ ଟ୍ୱିଟର୍‌ରେ ଅଭିଯାନ:

ଫିଲ୍ମକୁ ନେଇ ଆସିଥିବା ନୂଆ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର 'RRR' ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁଟର ଜୁନିୟର୍‌ ଏନ୍‌ଟିଆର୍, ରାମ ଚରଣ ଏବଂ ରାଜାମୌଲିଙ୍କ ଏହି ଆକ୍ସନ୍ ଡ୍ରାମା ଫିଲ୍ମ ପାଇଁ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ୧୦ ହଜାର ଏକାଡେମୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଏହି ଫିଲ୍ମକୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଫିଲ୍ମଟି ଏକାଡେମୀର ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ରୁମ୍‌ରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ତେବେ ଏଠାକୁ ଆସିବାକୁ ହେଲେ ଏହାର ସିକ୍ୱେନ୍ସ, ମହାନତା ଏବଂ ଏପିକ୍ ସ୍କେଲ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ।

RRR କୁ କାହିଁକୁ ଓସ୍କାର ମିଳିବା ଉଚିତ:

'ରଣମ୍‌, ରୌଦ୍ରମ୍‌ ଏବଂ ରୁଧୀରାମ' ଫିଲ୍ମ ବେଷ୍ଟ୍ ଫିଚର୍, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ,, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତା, ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହାୟକ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଏବଂ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସଙ୍ଗୀତ ବର୍ଗରେ ଓସ୍କାରରେ ମନୋନୀତ ହେବା ଉଚିତ। ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ RRR ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସିନେମାଟୋଗ୍ରାଫି, ବେଷ୍ଟ୍‌ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ ଡିଜାଇନ୍, ବେଷ୍ଟ୍‌ ଫିଲ୍ମ ଏଡିଟିଂ, ବେଷ୍ଟ୍‌ କଷ୍ଟ୍ୟୁମ୍ ଡିଜାଇନ୍, ବେଷ୍ଟ୍‌ ମେକ୍‌ଅପ୍, ବେଷ୍ଟ୍‌ ହେୟାର ଷ୍ଟାଇଲ୍‌, ବେଷ୍ଟ୍‌ ସାଉଣ୍ଡ୍‌ ଏବଂ ବେଷ୍ଟ VFX କାମ ପାଇଁ ଓସ୍କାର ପାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ୍ୟ।

ଏହି ଫିଲ୍ମ ୧୪୦ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର୍ ଆୟ କରିଛି:

ଭାରିଏନ୍ସ ଫିଲ୍ମର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡିଲିନ୍ ମାର୍ଚେଟିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, "RRR" କୁ ବହୁ ଆମେରିକୀୟ ଦର୍ଶକ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଫିଲ୍ମ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୧୪୦ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଆୟ କରିଛି। ଏଥିସହ ଓଟିଟି ଜିଆଣ୍ଟର ବୈଶ୍ୱିକ ବିଶ୍ୱ ଧାରାର ଇତିହାସରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ହୋଇପାରିଛି।

ଏହାର ବିଷୟବସ୍ତୁ, ସଙ୍ଗୀତ ଏବଂ VFX ଏପିସୋଡ୍ ହେତୁ ଏହା ରିଲିଜ୍ ହେବାର ମାସ ମାସ ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ଜୁରୀଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଲୋକମାନେ ଖୁସି ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ଯେକୌଣସି ମତେ ଏହାକୁ ଓସ୍କାର ମିଳିବା ନେଇ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

Other Stories