• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

୧୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ଅକ୍ଟୋବର ୧୭ ରେ ଏନେଇ ନିର୍ବାଚନ ହେବା ବୋଲି ଘୋଷଣା ହୋଇଛି। ଏହିଦିନ ଦଳ ଏହାର ସଭାପତି ଚୟନ କରିବ। ୨୦୧୯ ଠାରୁ ଦଳରେ କୌଣସି ଦକ୍ଷ ସଭାପତି ନାହାଁନ୍ତି, ତେଣୁ ଦଳର ସଭାପତି ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନାର ଦାୟିତ୍ୱ ଦଳର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରାଧିକରଣ (ସିଏଏ) ନେଇଛି।

କଂଗ୍ରେସ ର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରାଧିକରଣ ୫ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ। ଏହାକୁ ଦଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ତଥା ପୁରୁଣା ନେତା ମଧୁସୂଦନ ମିସ୍ତ୍ରୀ ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରାଧିକରଣରେ ସମୁଦାୟ ୫ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ରରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଦଳରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ସମଗ୍ର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରିବେ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୪ରୁ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଉଷ୍ମତା ଆସିବ।

ଦଳର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରାଧିକରଣରେ ଦୁଇଜଣ ସଦସ୍ୟ ବୃଦ୍ଧ ଥିବାବେଳେ ତିନିଜଣ ଯୁବକ ଅଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅତି ନିକଟତର। ତେବେ ସମସ୍ତ ନେତାଙ୍କ ନିଜର ବିଶେଷତା ଅଛି। କଂଗ୍ରେସ ସଂଗଠନରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଭୂମିକା ରହିଛି।

ମଧୁସୂଦନ ମିସ୍ତ୍ରୀ:

ମଧୁସୂଦନ ମିସ୍ତ୍ରୀ ହେଉଛନ୍ତି CEA ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍। ୭୭ ବର୍ଷୀୟ ମିସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ହେଉଛି ଗୁଜୁରାଟ। ଏକଦା ସେ ଗୁଜରାଟର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଶଙ୍କର ସିଂହ ଭାଘେଲାଙ୍କ ନିକଟତର ଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଭାଘେଲା ନିଜର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଗଠନ କଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେହି ଦଳ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ମିଶିଗଲା। ଏହା ସହ ମିସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପରେ ବାଘେଲା ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମିସ୍ତ୍ରୀ ଦଳରେ ରହିଛନ୍ତି।

ଏମିତିରେ ମିସ୍ତ୍ରୀ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଭୂଗୋଳ ପ୍ରଫେସର ଭାବରେ ନିଜର କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସେ ଟ୍ରେଡ୍ ୟୁନିଅନର ନେତା ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଅହମ୍ମଦାବାଦର ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ମିଲ୍‌ର ଏକ ବଡ ଶ୍ରମ ସଂଗଠନ ମଜୁର ମହାଜନ ସଂଘର ନେତା ହୋଇଗଲେ। ଚାକିରି ଛାଡି ସେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ଦିଶା ନାମକ ଏକ ଏନଜିଓ ମଧ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି।

୨୦୦୧ରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସାବରକାଣ୍ଠାରୁ ମିସ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ପୁଣିଥରେ ୨୦୦୪ରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ।

ଅରବିନ୍ଦର ସିଂହ ଲଭଲି:

ଯେତେବେଳେ ଶୀଲା ଦୀକ୍ଷିତ୍ ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଅରବିନ୍ଦର ସିଂହ ଲଭଲିଙ୍କୁ ଜଣେ ଉତ୍ତେଜିତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ସ୍ମରଣ କରାଯାଏ। ସେ କମ୍ ବୟସରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ହୋଇଥିଲେ। ଯଦିଓ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ସେ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ବିଦ୍ରୋହ ମନୋଭାବ ନେଇ ବିଜେପି ଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପରେ ସେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଫେରିଥିଲେ।

ଜୋତୀମନୀ ସେନ୍ନୀମଲାଇ:

ସିଏଏର ତୃତୀୟ ସଦସ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ତାମିଲନାଡୁର କରୁର ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ୪୭ ବର୍ଷିୟ ଜୋତୀମନୀ ସେନ୍ନୀମଲାଇ। କଲେଜ ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ ସେ ଛାତ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଜଣେ ଅଗ୍ନିବର୍ଷୀ ଛାତ୍ର ନେତା ଭାବେ ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ଥିଲା। ସେ ଏମ୍‌ଏ କରିବା ପରେ ୨୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏହା ପରେ କଂଗ୍ରେସରେ ସାମିଲ ହେଲେ। ସେ ଯୁବ କଂଗ୍ରେସରେ ଅନେକ ପଦବୀ ସମ୍ଭାଳି ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଅଛନ୍ତି।

କୃଷ୍ଣା ବାୟରେ ଗୌଡା:

ଚତୁର୍ଥ ସଦସ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି କର୍ଣ୍ଣାଟକର ତିନିଥର ବିଧାୟକ ତଥା କୁମାରସ୍ୱାମୀ ସରକାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା କୃଷ୍ଣା ବାୟରେ ଗୌଡା। ସେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଏକ ଧନୀ କୃଷକ ପରିବାରରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ସେ ଜଣେ କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞ ମଧ୍ୟ। ପ୍ରଥମେ ସେ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖ୍ରୀଷ୍ଟ କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଆମେରିକୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେ ଇଥିଓପିଆର ଦୂତାବାସରେ ଯୋଗ ଦେଇ କୃଷି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

ରାଜେଶ ମିଶ୍ରା:

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରାଧିକରଣର ପଞ୍ଚମ ସଦସ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବନାରସର ପୂର୍ବତନ ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟ ରାଜେଶ ମିଶ୍ରା। ୭୨ ବର୍ଷୀୟ ମିଶ୍ରା ଜଣେ ଲେଖକ। ସେ ବହି ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି। ସେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜନୀତିରେ ଜଣେ ସକ୍ରିୟ ସଦସ୍ୟ। ସେ ବିଧାୟକରୁ ସାଂସଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଜଣେ ପୁରୁଣା କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ।

Other Stories