• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକ କିଛି ନା କିଛି ଚାକିରି କରିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ସୋପାନ ଦେଇ ଯିବାକୁ ହୁଏ। ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସୋପାନ ହେଲା ସାକ୍ଷାତକାର। ପ୍ରାୟ ନୂଆ ନୂଆ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନ ସାମ୍ନା ସାମ୍ନି ସାକ୍ଷାତକାରକୁ ଭୟ କରନ୍ତି।

ଆପଣ ଯଦି ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଭାବରେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ସହିତ ଦିଅନ୍ତୁ ତେବେ ଚାକିରି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଯାଏ।

ତେବେ ମନରେ ଅନେକ ସମୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସେ ଯେ ସାକ୍ଷାତକାରକୁ କିପରି ସାମ୍ନା କରିବେ? ତେବେ ଏମିତି କିଛି ମୌଳିକ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିପ୍ସ ଏବଂ କୌଶଳ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ସାକ୍ଷାତକାର ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିନେବା ଜରୁରୀ। ଏଭଳି ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଏମିତି କିଛି ମୌଳିକ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି ଯାହାକୁ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ସାମ୍ନା କରନ୍ତୁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏମିତି ୫ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ବିଷୟରେ ଜାଣିନେବା।

ତୁମ ବିଷୟରେ କିଛି କୁହ:

ଏଠାରେ ଆପଣ ଏକ “ଏଲିବେଟର୍ ପିଚ୍” ଭାବରେ ଜଣାହେବେ। ଅନ୍ୟ ଶବ୍ଦରେ, ଏହା ହେଉଛି ଆପଣ ସାରାଂଶ। ଏଠାରେ ଆପନଙ୍କୁ ନିଜର ଦୁଇ-ତିନୋଟି ଉପଲବ୍ଧି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ହୁଏ। ତେବେ କେଉଁ ଅନୁଭୂତିଗୁଡିକ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭୂମିକା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ସେସବୁ ସହିତ ନିଜର ଉତ୍ତର ରଖନ୍ତୁ। ଅନ୍ୟ କିଛି ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ବିଷୟ ବ୍ୟତୀତ ଆପଣଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଇତିହାସ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ।

ଆପଣଙ୍କର କିଛି ଶକ୍ତି ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା କ’ଣ:

ଏଠାରେ ମୁଖ୍ୟ କଥା ହେଉଛି ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଦୁର୍ବଳତା ପ୍ରଦାନ କରିବା। ତିନୋଟି ଶକ୍ତି ଏବଂ ଦୁଇଟି ଦୁର୍ବଳତା କହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ସାକ୍ଷାତକାରର ନିଯୁକ୍ତି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ତେଣୁ ଏଭଳି ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଅନନ୍ୟ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଯାହା ସଂସ୍ଥା ପାଇଁ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ହେବ।

  • କିଛି ଏଭଳି ଦୁର୍ବଳତା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରନ୍ତୁ, ଯାହାର ଏହି କଥା ଉପରେ କୌଣସି ସଂପର୍କ ନଥିବ ଯେ ଆପଣ କେତେ ଭଲ କାମ କରିବେ
  • ହାସ୍ୟାତ୍ମକ ଭାବେ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

ଶେଷ ଚାକିରି କାହିଁକି ଛାଡିଲ:

ଏଠାରେ ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନ କିମ୍ବା ପୂର୍ବ ନିଯୁକ୍ତିକୁ ସୂଚାଇବାବେଳେ କୌଣସି ନକାରାତ୍ମକ ଭାଷାକୁ ଏଡାଇବା। ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ ଉତ୍ତମ ସୁଯୋଗ ଖୋଜିବା କିମ୍ବା ବୃତ୍ତିଗତ ଭାବରେ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିବା ଭଳି କାରଣ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ଏଭଳି ଭାବନରେଉପସ୍ଥାପନା କରନ୍ତୁ ଯାହା ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ଯେ ଆପଣ ଯେଉଁ ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ।

ଆପଣ କିପରି ଦରମା ଚାହୁଁଛନ୍ତି:

ଏଭଳି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବା ନିହାତି ଏକ ଅସହଜ ବିଷୟ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନା କରିବାର ଉପାୟ ଅଛି। ଆପଣ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ସାକ୍ଷାତକାର ଆଡକୁ ବୁଲାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପଚାରିପାରିବେ ଯେ ସେମାନେ ଏହି ପୋଷ୍ଟ୍ ପାଇଁ ଦେବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି।

ତଥାପି, ସର୍ବଦା ପୂର୍ବରୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟ୍‌ରେ ଲୋକମାନେ କ’ଣ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଏହା ପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ଉପରେ ଆଧାର କରି ସର୍ବଦା ଏକ ଭଲ ଦରମା ବିଷୟରେ କୁହନ୍ତୁ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ପ୍ଲେକ୍ସିବଲ୍ ବୋଲି କହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ସ୍ପଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଚାକିରି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ।

ଏକାକୀ ନା ଏକ ଟିମ୍‌ ସହ ଭଲ କାମ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି :

ଶିଳ୍ପ ଏବଂ କମ୍ପାନୀର ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ସେମାନେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଉତ୍ତର ଖୋଜନ୍ତି। ତଥାପି, ସହଯୋଗ ଏବଂ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବାର କ୍ଷମତା ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବଦା ଏକ ଭଲ ଗୁଣ। ଯଦି ଆପଣ କମ୍ପାନୀ କ’ଣ ଚାହୁଁଛି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ କୁହନ୍ତୁ ଯେ ‘ଟିମ୍‌ରେ କାମ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରେ, ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଲେ ଏକା ସମ୍ଭାଳି ନିଏ।’