• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

ମେଦବହୁଳତାକୁ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଚିନ୍ତାରେ। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍‌ର ମନ୍ଥରତା ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଜୀବନଶୈଳୀ ଦାୟୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଆମେ ଯେତେ ବ୍ୟାୟାମ କରୁନା କାହିଁକି ବୟସ ସହିତ ମାନବ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍‌ରେ ମନ୍ଥରତା ଦେଖାଯାଏ। ଆମେ ଭାବୁ ଯେ ଏହା କେବଳ ମାନବ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ନୂଆ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଡଲଫିନ୍ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ହୋଇଥାଏ। ଡ୍ୟୁକ୍ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ବଟଲନୋଜ୍ ଡଲଫିନ୍‌ମାନେ ବୟସ ଅନୁସାରେ କମ୍ ହାରରେ କ୍ୟାଲୋରୀ ବର୍ଣ୍ଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ପ୍ରଥମ ଲେଖକ, ଡ୍ୟୁକ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ‍‍ଇଭୋଲ୍ୟୁସନାରୀ ଆନ୍ଥ୍ରୋପୋଲୋଜିରେ ପୋଷ୍ଟ ଡକ୍ଟରାଲ୍ ସହଯୋଗୀ ରେବିକା ରିମ୍ବାଚ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମଣିଷ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ବୃହତ ପ୍ରାଣୀର ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିକ୍ ହ୍ରାସରେ ବୟସର ସମ୍ବନ୍ଧ ଥିବା ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି। ରାମ୍ବାଚ୍ ମାଙ୍କଡ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମୂଷା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କରେ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଶାରୀରିକ ବିଜ୍ଞାନର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦିଗ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଡଲଫିନ୍ ଏବଂ ତିମି ପରି ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ କମ୍ ଅଛି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସମୁଦ୍ରରେ ବାସ କରୁଥିବା ଏହି ଜୀବମାନଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ମାପିବା କଷ୍ଟକର।

ରିମ୍ବାଚ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ପଶୁମାନଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ଧରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଫ୍ଲୋରିଡାର ଡଲ୍‌ଫିନ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟରରେ ଏବଂ ହାୱାଇର ଡଲଫିନ୍ କ୍ୱେଷ୍ଟରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକରେ ରହୁଥିବା ୧୦ ରୁ ୪୫ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଟି ବୋଟଲନୋଜ୍ ଡଲଫିନ୍‌ର ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କର ଦୈନିକ ହାରାହାରି ମେଟାବୋଲିକ୍ ହାର ମାପିବା ପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ 'ଡବଲ୍ ଲେବଲ୍ ୱାଟର୍' ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ, ଯାହା ୧୯୮୦ ଦଶକରୁ ମଣିଷର ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି। ଏଥିରେ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଭାରୀ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ବାଲା ଜଳ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଦେଖାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ଏହାକୁ କେତେ ଶୀଘ୍ର ପରିସ୍ରା ଆକାରରେ ବାହାର କରୁଛନ୍ତି।

ମଣିଷ ପରି ଡଲ୍‌ଫିନ୍‌ର ବି ମେଟାବୋଲିଜିମ୍‌

ବଟଲ୍‌ନୋଜ୍ ଡଲଫିନର ପରିସ୍ରାରେ ରକ୍ତରେ ବା ମୂତ୍ରରେ ଭାରୀ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର ସ୍ତର ବିଶ୍ଳେଷଣ କରି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ ଡଲଫିନ୍‌ମାନେ ପ୍ରତିଦିନ କେତେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ବାହାର କରନ୍ତି। ଏହି ଉପାୟରେ ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ କେତେ କ୍ୟାଲୋରୀ ବର୍ଣ୍ଣ କରୁଛନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ ଡଲ୍‌ଫିନ୍‌ର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ବଢିପାରେ, କାରଣ ସେମାନେ ଉଷ୍ମ ରକ୍ତ ପ୍ରାଣୀ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଜଳଚଳ ପ୍ରାଣୀ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବଟଲନୋଜ୍ ଡଲଫିନ୍‌ ସେମାନଙ୍କ ଆକାରର ସାମୁଦ୍ରିକ ଜୀବମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଦୈନିକ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀ ବର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ବୟସ୍କ ମଣିଷମାନଙ୍କଠାରେ ମେଟାବୋଲିଜିମର ସମାନ ସଂକେତ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ। ଅଧ୍ୟୟନରେ ସାମିଲ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଦୁଇଟି ଡଲ୍‌ଫିନ୍, ୪୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ, ଶରୀରର ଓଜନ ମୁତାବକ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ଠାରୁ ୨୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ୪୯ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀ ଖାଉଥିଲେ। ମଣିଷ ପରି, ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ କ୍ୟାଲୋରୀ ମାଂସପେଶୀ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଚର୍ବିରେ ପରିଣତ ହୁଏ। ୪୦ରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଡଲଫିନ୍‌ମାନଙ୍କର ଚର୍ବି ସେମାନଙ୍କ ପରି ୨୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଡଲଫିନ୍ ତୁଳନାରେ ୨.୫ ଗୁଣ ଅଧିକ ଥିଲା।

Other Stories