Sarbeswar

News Highlights

  • ବଢୁଛି ସୁନା

  • ଆଗକୁ ବି ଏତିକି ଟଙ୍କା ବଢିବା ନେଇ ରହିଛି ସୂଚନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୁଣି ବଢିଲା ସୁନା ଦର। ୧୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ପ୍ରତି ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିଛି ସୁନା ଦର। ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ (MCX) ରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୧ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୦.୦୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ରେକର୍ଡ କରିଛି । ମଲ୍ଟି-କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ (MCX) ରେ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୪୬ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ, ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୪ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ MCXA ରେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ରେ ଏହା ୨.୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜି ପୁଣି ଥରେ ସୁନା ଦର ସାମାନ୍ୟ ବଢିଛି।

ଆଇଆଇଏଫଏଲ୍ ସିକ୍ୟୁରିଟିରେ କମୋଡିଟି ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ବାଣିଜ୍ୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଅନୁଜ ଗୁପ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଅନ୍ସରେ ୧୭୫୦ ଡଲାରରୁ କମ୍ ବ୍ୟବସାୟ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାପରେ ରହିବ। ତେବେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୧୬୮୦ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟରେ ଏହା ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିବେଶକମାନେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ ହ୍ରାସକୁ ଏକ ବଡ଼ କ୍ରୟ ସୁଯୋଗ ଭାବରେ ଦେଖିପାରିବେ। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇପାରେ। ତେବେ ଅଶୋଧିତ ତୈ ଳ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ।

ତେବେ କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନେକ ଦେଶରେ ସୁନାର ଦାମ୍ ବଢିଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ସେପଟେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପାର୍ବଣ ପାଖେଇ ଆସୁଥିବାରୁ ଏହା ଆହୁରି ଅଧିକ ବଢିବା ନେଇ କୁହାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ କେତେ ପରିମାଣରେ ବଢିବ ସେନେଇ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ ଚାଇନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଶକ୍ତି ସଙ୍କଟ ହେତୁ ଇକ୍ୱିଟି ବଜାରରେ ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ ଘଟିପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଇକ୍ୱିଟି ନିବେଶକମାନେ ସୁନାରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ, ଯାହା ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ବିନିଯୋଗ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ସୁନା ଦର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

Other Stories