• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

କାବୁଲ : ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏକ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାବୁଲରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସରେ ସରକାର ଏହାର କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଇବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଦଳୁଥିବା ବିକାଶ ଉପରେ ଭାରତ ସରକାର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି। କାବୁଲରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଜୀବନକୁ ବିପଦରେ ପକାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। କାବୁଲରେ ଭାରତୀୟ କର୍ମଚାରୀ ଓ ନାଗରିକଙ୍କୁ କେବେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ ବୋଲି ପଚରାଯିବାରୁ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ସାମରିକ ପରିବହନ ବିମାନ C-17 ଗ୍ଲୋବମାଷ୍ଟରର ଏକ ଜାହାଜ ଲୋକ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। କାବୁଲର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ତାଲିବାନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ସହର ବାହାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବାରୁ ସହରବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ଓ ଆତଙ୍କ ଖେଳି ଯାଇଛି।

ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ତାଲିବାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ ଦଖଲ କରିଛି। ସେ କନ୍ଦାର, ହେରାଟ, ମଜାର-ଇ-ସରିଫ ଏବଂ ଜଲାଲାବାଦ ଭଳି ସହର ସମେତ ୩୪ଟି ପ୍ରାଦେଶିକ ରାଜଧାନୀ ମଧ୍ୟରୁ ୨୫ଟି ଦଖଲ କରିଛି।

ତେବେ ଉତ୍ତେଜନାମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଅଶରଫ ଘନି ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଏହାର ସରକାରୀ ଘୋଷଣା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର କରାଯିବ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ତାଲିବାନ କ୍ଷମତା ବାଣ୍ଟିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଘନିଙ୍କୁ ପଦବୀ ତ୍ୟାଗ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିଛି।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଅଲି ଅହମ୍ମଦ ଜଲାଲୀଙ୍କୁ ଅଶରଫ ଘନିଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସରକାରର ନୂତନ ମୁଖ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଜଲାଲୀ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଜର୍ମାନୀରେ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ରହିଛନ୍ତି।

Other Stories