Pramod Behera

News Highlights

  • ଆଇଏସ୍ ହେଲା ପରେ ବି ଭୁଲିଲେନି ନମ୍ରତା

  • ସ୍କୁଲ୍ ଆୟାଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁ ପ୍ରଣାମ କଲେ

ପୂର୍ଣ୍ଣିଆ : କୁହାଯାଏ ବିଦ୍ୟା ଦଦାତି ବିନୟମ୍, ବିନୟ ଦଦାତି ପାତ୍ରତମ। ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା (ୟୁପିଏସ୍‌ସି ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ) ରେ ୫୨ତମ ସ୍ଥାମ ପାଇଥିବା ଆଶିଷ କୁମାର ମିଶ୍ର ଏହାକୁ ବାସ୍ତବତାରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। ସାଧାରଣତଃ ଶିଷ୍ୟମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଗୁରୁଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବିହାରର ପୁର୍ନିଆ ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ଆଶିଷ ତାଙ୍କ ସ୍କୁଲ୍‌ର ଆୟାଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଝରିଗଲା। ଆଶିଷ ତାଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବ୍ରାଇଟ୍ କ୍ୟାରିଅର୍ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ, ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସ୍କୁଲ୍ ଆୟାଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଇଥିଲେ।

ଆଇଏଏସ୍ ଆଶିଷ ଯେତେବେଳେ ସ୍କୁଲ ଆୟା ବୀଣା ଦେବୀଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କଲେ, ତାଙ୍କ ଆଖି ଲୁହରେ ଭରିଗଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଗର୍ବିତ ଯେ ଆଶିଷ ମିଶ୍ର ତାଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ର। ସେ ପିଲାଦିନରୁ ବହୁତ ମେଧାବୀ ଏବଂ ଆଦର୍ଶ ଛାତ୍ର ଅଟନ୍ତି। ଆଜି ଆଶିଷ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କୁ ନେଇ ମୁଁ ଏବଂ ପୂରା ବିଦ୍ୟାଳୟ ବହୁତ ଗର୍ବିତ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁବେ ବୋଲି ସେ କେବେ ବିଶ୍ୱାସ କରି ନ ଥିଲେ।

ଆଶିଷ ଯେତେବେଳେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଛାତ୍ର ଓ ଶିକ୍ଷକମାନେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଆଶିଷ ମିଶ୍ର ତାଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ମନରେ ନିଷ୍ଠା ଏବଂ ଦୃଢ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଥାଏ ତେବେ କିଛି ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗୌତମ ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଶିଷ ତାଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ମାଟ୍ରିକ୍ ପାସ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଆଶିଷ ଆରମ୍ଭରୁ ବହୁତ ମେଧାବୀ ଏବଂ ଆଦର୍ଶ ଛାତ୍ର ଥିଲେ। ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଦ୍ୟାଳୟର ଆୟା ବୀଣା ଦେବୀଙ୍କ ପାଦ ଛୁଇଁଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କଲେ। ଆଇଏସ୍ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆଶିଷଙ୍କ ପାଖରେ କେତେ ନମ୍ରତା ଅଛି ତାହା ଏହା ପ୍ରମାଣ କରେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଶିଷ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଜୁନିଅର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମୋଟିଭେସନ କ୍ଲାସ୍ ନେଇଥିଲେ ଓ କହିଥିଲେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲେ ଦିନେ ଆଇଏଏସ୍ ହୋଇପାରିବେ।

ଆଶିଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ତୁମେ ନଇଁବା ଶିଖିବ ନାହିଁ, ତେବେ ତୁମେ ଆଇଏଏସ୍ ପରି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଛାତ୍ରମାନେ ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି ତେବେ ଆଇଏଏସ୍ ହେବା ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପିଲାମାନଙ୍କର ନୈତିକ ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ। ସଫଳତା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା, ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ନମ୍ରତା ଆବଶ୍ୟକ।

Other Stories