Pramod Behera

ଜୀବାଶ୍ମ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତ ଯେ ସେମାନେ ଡାଇନୋସର୍‌ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଭଳି ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କର ବହୁତ କମ୍ ପ୍ରଜାତି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ନୂତନ ପ୍ରଜାତିର ଜୀବାଶ୍ମ ମଧ୍ୟ ଆବିଷ୍କୃତ ହେଉଛି। ଏଥର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଡ୍ରାଗନ୍ ପରି ଉଡ଼ୁଥିବା ସରୀସୃପଙ୍କ ଜୀବାଶ୍ମ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ ଡ୍ରାଗନ୍ ଅନେକ ଦେଶର ଲୋକକଥାଗୁଡ଼ିକର ଏକ ପ୍ରାଣୀ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଜୀବାଶ୍ମ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିଥିବା ଜୀବମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଡ୍ରାଗନ୍ ସହିତ ସବୁଠାରୁ ବେଶି ମିଶୁଛି।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସରୀସୃପର ନାମ ଥାପାନୁଗାକା ଶାବି, ଯାହା ପେରୋସାରସ୍ ଗୋଷ୍ଠୀର ଏକ ପଶୁ। ସେମାନେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ସର୍ବ ବୃହତ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ୍ ସରୀସୃପ ଥିଲେ। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନର ମୁଖ୍ୟ ଲେଖକ ତଥା କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପିଏଚ୍‌ଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଟିମ୍ ରିଚାର୍ଡସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୂତନ ପେରୋସାରସ୍ ଏକ ଭୟଙ୍କର ପ୍ରାଣୀ ଥିଲା।

ଡ୍ରାଗନ ଭଳି ଉଡନ୍ତା ପ୍ରାଣୀ

ରିଚାର୍ଡସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଜୀବର ମୁଖ ବର୍ଚ୍ଛା ପରି ଏବଂ ଏହାର ଡେଣା ପ୍ରାୟ ୭ ମିଟର ଚଉଡା। ଏହା ଲମ୍ବା ଡେଣା ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ଲମ୍ବା ବେକ ଥିବା ଖପୁରୀ ବିଶିଷ୍ଟ ପ୍ରାଣୀ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସ୍ଥାନୀୟ ଜୀବାଶ୍ମ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଲେନ୍ ଶ’ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡର ରିଚ୍‌ମଣ୍ଡ ନିକଟ ୱେନମାରା ଦେଶ ନିକଟରେ ଏହି ପେରୋସାରସର ଜୀବାଶ୍ମ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ।

ଶ’ ଏହା ଏକ ନୂତନ ପ୍ରଜାତିର ଜୀବାଶ୍ମ ବୋଲି ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ ଯେପରି ଏହି ଜୀବାଶ୍ମ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇପାରିବ। ଏହାର ହାଡର ସଂରଚନା ଉପରେ କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଡାଇନୋସର ଲ୍ୟାବରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଭର୍ଟେବ୍ରେଟ୍ ପୋଲେଣ୍ଟୋଲୋଜି ଜର୍ନାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି।

ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ପେରୋସାରସ୍ ପରିବାରର ଏନହେଙ୍ଗ୍ୟୁଏରିନ୍ସ ଗୋଷ୍ଠୀର ଏକ ଜୀବାଶ୍ମ । ଏହି ଉଡ଼ନ୍ତା ଜୀବାଶ୍ମଗୁଡିକ ଆଜିଠାରୁ ୨୪.୫ କୋଟିରୁ ୬.୬ କୋଟି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଡାଇନୋସର ଯୁଗର ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। କିନ୍ତୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କୁଇନ୍ସଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ କେବଳ ତିନୋଟି ପ୍ରଜାତିର ଏଭଳି ମୃତଦେହ ମିଳିଛି।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଏହି ବିରାଟ ପକ୍ଷୀ ପରି ପଶୁ ଆକାଶରେ ବିଲୁପ୍ତ ଏରୋମାଙ୍ଗା ସାଗର ଉଡି ବୁଲୁଥିଲେ। ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ମାଛ ଓ ସାମୁଦ୍ରିକ ପ୍ରାଣୀ ଶିକାର କରୁଥିଲେ। ଟିମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଡ୍ରାଗନ୍ ସଦୃଶ ଦେଖାଯାଉଥିବା ପ୍ରାଣୀ।

Other Stories