• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Prangyan Parimita

ଆଗ୍ରା : ତାଜମହଲର ନିଷେଦ୍ଧାଞ୍ଚଳରେ ଉଡ଼ିଲା ଡ୍ରୋନ୍ । ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି । ମେହେତାବ୍ ବାଗ ନିକଟରେ ଏଡିଏର ତାଜ ଭ୍ୟୁ ପଏଣ୍ଟରୁ ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡାଣ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତାଜମହଲର ୫୦୦ ମିଟର ପରିଧିରେ ଆସେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ । ଏଠାରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡ଼ାଣ ନିସେଦ୍ଧ । ତେବେ ତାଜମହଲରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡ଼ିବାର ଖବର ଆସିବା ପରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ତାଜ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ।

ତେବେ ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡ଼ାଇଥିବା ହାଇଦ୍ରାବାଦର ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା । ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କର ପଚରାଉଚରା ଚାଲିଥିଲା । ସଂପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡ଼ାଇ‍ବା ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଗିରଫ ତିନି ଜଣ । ରାତି ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୯ଟା ବେଳେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ତାଜମହଲ ପଛରେ ଏକ ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡ଼ୁଥିବା ଖବର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା । ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ତାଜ ସୁରକ୍ଷା ଦାୟିତ୍ୱରେ ପ୍ରଭାରୀ ଫୋର୍ସ ସହିତ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।

ତାଜ ଭ୍ୟୁ ପଏଣ୍ଟରୁ ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡାଉଥିବା ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରୋନକୁ ଜବତ କରାଯାଇଛି । ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ମହମ୍ମଦ ଶାମସୁଦ୍ଦିନ, ଶିବ ଏବଂ ଭୀମ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଉଡ଼ାଣ ଡ୍ରୋନ୍ ନିଷେଧ ବୋଲି ସେମାନେ ଜାଣି ନ ଥିବା ପୋଲିସକୁ କହିଛନ୍ତି । ଏପରିକି ଡ୍ରୋନ୍ ଉଡ଼ାଣ ସମୟରେ କେହି ବାଧା ଦେଇନଥିବା କହିଛନ୍ତି । ତାଜ ଭ୍ୟୁ ପଏଣ୍ଟକୁ କିପରି ଆସିଲ ବୋଲି ପଚରାଗଲା ପରେ ସେମାନେ ପାଖରେ ଥିବା ଟିକେଟ ଦେଖାଇଥିଲେ ।

ତିନି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଖରୁ ଦୁଇଟି ଟିକେଟ୍ ମିଳିଛି । ଏହା ଦେଖି ତାଜ ଭ୍ୟୁ ପଏଣ୍ଟରେ ମୁତୟନ ଥିବା ADA କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଖୋଜାଖୋଜି କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ସେମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଉପସ୍ଥିତ ନଥିଲେ । ପ୍ରାଥମିକ ଛାନଭିନ ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ କହିଥିଲେ ସେମାନେ ଆଗ୍ରାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସିଧା ତାଜ୍ ଭ୍ୟୁ ପଏଣ୍ଟକୁ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ଡ୍ରୋନ୍‌ରେ ତାଜମହଲର ଫଟୋ ଉଠାଉଥିଲେ ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବହୁ ଉପରକୁ ପହଞ୍ଚିଯାଇଥିଲା ଡ୍ରୋନ୍ । ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ ତାଜମହଲକୁ ଡ୍ରୋନ୍ ଭୟ ରହିଛି ବୋଲି ବହୁ ପୂର୍ବେ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସିମାନେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଥିଲେ । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଡ୍ରୋନ୍ ବିରୋଧୀ ଉପକରଣ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ ବୋଲି ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ତାଜ ସୁରକ୍ଷା ବୈଠକରେ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଡ୍ରୋନ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବୋର୍ଡ ଲଗାଯିବ ।

Other Stories