Pramod Behera

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ହ୍ରାସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣ (DDMA) ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଶନିବାର DDMA ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୁଲାଇ ୨୬ରେ ସକାଳ ୫ଟାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ଏବଂ ବସ୍ (ପବ୍ଲିକ୍ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ) କୁ ୧୦୦% କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ସିନେମା ହଲ୍, ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ ଏବଂ ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ ୫୦% କ୍ଷମତା ସହିତ ଖୋଲିବ। DDMA ର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାତ୍ରୀମାନେ ସୋମବାର ଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ଏବଂ ବସ୍‌ର ସବୁ ସିଟ୍‌ରେ ବସିପାରିବେ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ ଏ ବାବଦରେ DDMA କୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିସାରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋମବାର ଠାରୁ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଦିଲ୍ଲୀର ମେଟ୍ରୋ ଏବଂ ବସ୍‌ର ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରିପାରିବେ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିଲ୍ଲୀ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପ୍ରାଧିକରଣକୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଇଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ପରିବହନ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଡିଡିଏମ୍‌ଏକୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଇଛି।

ଏହିପରି ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ଏବଂ ବସ୍‌ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋମବାର ଠାରୁ ସୁବିଧା ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହାର ବହୁତ କମ୍ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଆସୁଥିବା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ଏବଂ ବସ୍‌ରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ DDMA ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

Other Stories