• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଦେଶର ତାପଜ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ରରେ କୋଇଲା ସଂକଟ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନର ନୂତନ ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାରୁ ଏକ ଉତ୍ସାହଜନକ ଖବର ଆସିଛି। ପଡୋଶୀ ଚାଇନାରେ ଏକ ଥୋରିୟମ୍ ଆଧାରିତ ପରମାଣୁ ବିଜୁଳି କେନ୍ଦ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି। ୟୁରାନିୟମ୍ ଭିତ୍ତିକ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଥୋରିୟମ ଆଧାରିତ ଆଣବିକ କାରଖାନା ନିଜେ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ଦୁନିଆରେ ଏକ ବୈପ୍ଳବିକ ପଦକ୍ଷେପ।

ଯଦି ଚାଇନାର ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସଫଳ ହୁଏ ତେବେ ଭାରତ ଏହାର ସର୍ବାଧିକ ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବ। ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାକୁ ଭାରତ କ୍ଷମତା ପାଇବ।

ଦି ନେଚର ପତ୍ରିକାର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପରମାଣୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥୋରିୟମ୍ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଥମ ଥର କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ୟବସାୟିକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଥୋରିୟମ୍ ଆଧାରିତ ଆଣବିକ କାରଖାନା ସ୍ଥାପନ କରିବାରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରଥମ ଦେଶ। ପରୀକ୍ଷାମୂଳକଭାବେ ସ୍ଥାପିତ ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨ ମେଗାୱାଟ୍‌ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁରାନିୟମ୍ ଆଧାରିତ ଆଣବିକ କାରଖାନା ତୁଳନାରେ ଥୋରିୟମ୍ ଆଧାରିତ ଆଣବିକ କାରଖାନା ଭିତରେ ଜଳ ବଦଳରେ ତରଳ ଲୁଣ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର ଏହାର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଶସ୍ତା ମଧ୍ୟ। ଏହା ୟୁରାନିୟମ୍ ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ କମ୍ ରେଡିଓଆକ୍ଟିଭ୍ ବର୍ଜ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରେ।

Thorium Nuclear Reactorଚୀନର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ୱାରା ପୂରା ଦୁନିଆକୁ ଆଲୋକିତ କରିବ ଭାରତ

ୱୁୱେଇ ପ୍ରଦେଶର ଗୋବି ମରୁଭୂମି ବାହାରେ ଚୀନ୍ ଏହି ରିଆକ୍ଟର ସ୍ଥାପନ କରିଛି। ଏହି ରିଆକ୍ଟରର ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଗାମୀ ୫୦-୧୦୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ। ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁରାନିୟମ ଅପେକ୍ଷା ଥୋରିୟମ୍ ବହୁତ ସମୃଦ୍ଧ। ସିଡ୍‌ନୀରେ ଥିବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଆଣବିକ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ସଂଗଠନର ଆଣବିକ ଇଞ୍ଜିନିୟର ଲିଣ୍ଡନ୍ ଏଡ୍‌ୱାର୍ଡସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସଫଳତା, କିନ୍ତୁ ଏହି ବୈଷୟିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପାଇଁ ଏହା ଅନେକ ବର୍ଷ ଲାଗିପାରେ। ତେଣୁ ଆମକୁ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ କାମ କରିବା ଦରକାର।

ଚୀନ୍ ୨୦୧୧ରେ ତରଳ-ଲୁଣ ରିଆକ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​। ସେତେବେଳେ ସେ ଏଥିରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ କୋଟି ଡଲାର ବିନିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା। ସାଂଘାଇ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆପ୍ଲାଏଡ୍ ଫିଜିକ୍ସ ଚାଇନାର ଏହି ରିଆକ୍ଟରକୁ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ୱ୍ୱେୱ୍ୱେଇରେ ଏହି ରିଆକ୍ଟର ଡିଜାଇନ୍ କରିଛି। ଏଥିରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଦୁଇ ମେଗାୱାଟ୍‌ ତାପଜ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ହେବ।

ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ପରିବାରର ଉର୍ଜା ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଯଥେଷ୍ଟ। ଯଦି ପୁରା ପରୀକ୍ଷଣ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଚୀନ୍ ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ୩୭୩ ମେଗାୱାଟ୍‌ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ରିଆକ୍ଟର ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଏଥିରେ ହଜାର ହଜାର ଘରର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହେବ।

Other Stories