• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pallipuspa Samal

News Highlights

  • 'ରଟରଡ୍ୟାମ୍‌' ନିଆରା ସହର

କୁହାଯାଏ ଦୁବାଇ ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ । ଏହା ଏକ କସମୋପଲିଟାନ୍‌ ସହର । ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ବିଲାସ ବ୍ୟସନ ଜୀବନ ବିତାଇବାର ସମସ୍ତ ସାଧନ ମହଜୁଦ ଅଛି । ଦୁନିଆ ସାରାରୁ ଲୋକମାନେ ଏଠାକୁ ଆସି କାମ କରନ୍ତି, ରୁହନ୍ତି । ଏଠାରେ ରହିବାକୁ ଅନେକ ଲୋକମାନଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ମଧ୍ୟ । ଏହି ସହରର ଭବ୍ୟତା ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଦୁବାଇଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଅଛି ହଲାଣ୍ଡରେ । ଯାହାର ସୁନ୍ଦରତାର ଚର୍ଚ୍ଚା ଏବେ ସବୁଠି । ‌ଆଉ ସହରର ନାଁ ହେଉଛି ରଟରଡ୍ୟାମ୍‌…

ରଟରଡ୍ୟାମ୍‌ ଗୋଟେ ସମୟରେ ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବ୍ୟସ୍ତ ବନ୍ଦର ଥିଲା । ଏହି ସହରର ବହୁତ ରୂପ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏଠାରେ ଦିନ ରାତି ସବୁ କିଛି ବେଶ୍‌ ଆଡଭେନଚର । ବିଳାସବ୍ୟସନ ଜୀବନ ବିତାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଏଠାରେ ଉପଲବ୍ଧ । କିନ୍ତୁ ଏ ସହରର ସବୁଠାରୁ ଖାସ୍‌ କଥା ଏଠାକାର ଘର ଗୁଡିକୁ ବେଶ୍‌ ନିଆରା ଆଉ ନୂଆ ଅନ୍ଦାଜରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ।

ଏଠାରେ ରେଳଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ବେଶ୍‌ ରୋମାଞ୍ଚକର । କାରଣ ସେଠାକାର ପ୍ରାକୃତିକ ସୁନ୍ଦରତା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରମୁଗ୍ଧ କରିଦିଏ । କାଚ, କାଠ ଓ ଷ୍ଟିଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ଷେ୍ଟସନ ଗୁଡିକୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଆଉ ଏହା ହି ଏହି ଷେ୍ଟସନର ବିଶେଷତ୍ତ୍ୱ । ରଟରଡମକୁ ୟୁରୋପର ଅର୍କିଟେକ୍ଚରାଲ୍‌ ଟେଷ୍ଟ କିଚେନ କୁହାଯାଏ ।

Rotterdam HollandRotterdam Holland

ଦୁବାଇ ଓ ଦୋହା ଭଳି ସହରକୁ ଆଥିର୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ରଟରଡମ କିନ୍ତୁ ଏକ ମଧ୍ୟଯୁଗର ସହର ଯାହା ନିଜର ପ୍ରାକୃତିକ ବନ୍ଦର କାରଣରୁ ବିକଶିତ ହୋଇପାରିଛି । ଲୋକମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଏଠାରେ ନୂଆ ନୂଆ ଡିଜାଇନର ଘର, ବିଲଡିଂ ଇତ୍ୟାଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଗଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇଁ ସ୍ୱପ୍ନର ସହର ପାଲଟିଯାଇଛି ।

ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ନଜର ଉଠାଇବେ ଆକାଶ ଛୁଆଁ ଅଟ୍ଟାଳିକାମାନ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ । ଏଠାରେ ଟ୍ରାନ୍ସ ପିରାମିଡ୍‌ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଯାହା ୪୮ ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ । ଏଠାରେ ଡିଜନିଲ୍ୟାଣ୍ଡ କନସର୍ଟ ହଲ୍‌ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହିଭଳି ଅନେକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟ୍ଟାଳିକା ମାନ ଏଠାରେ ଆପଣ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ, ଯାହା କଳ୍ପନା ବାହାରେ କହିଲେ କିଛି ଭୁଲ୍‌ ହେବନାହିଁ । ପାଖାପାଖି ୭୫ ବର୍ଷ ପୂବେର୍ ରଟରଡ୍ୟାମରେ ଭୟଙ୍କର ବିପତ୍ତି ଆସିଥିଲା ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଜର୍ମାନୀର ବାୟୁସେନା ଆକ୍ରମଣରେ ଏହି ସହର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସେ ସମୟରେ ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବନ୍ଦର ଥିଲା । ପରେ ଏହି ସହରକୁ ପୁଣିଥରେ ଠିଆ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା । ଏହାକୁ ଏଭଳି ନର୍ମାଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା ଯେପରି ନୂଆ ପିଢିକୁ ଏହାର ଇତିହାସ ସମ୍ପର୍କରେ ଜ୍ଞାନ ମିଳିପାରିବ ।

ସହରରେ ପୁରୁଣା ଝଲକ ତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା କିନ୍ତୁ ନୂଆ ଅନ୍ଦାଜରେ । କିନ୍ତୁ ଏ ସହରକୁ ପୁଣ୍ଃ ନିର୍ମାଣ କରିବା କଷ୍ଟକର ଥିଲା । ତଥାପି ଏହି ସହର ଗଢି ଉଠିଥିଲା । ଆଉ ବର୍ତ୍ତତ୍ମାନ ଏହା ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ସହର । କୁହାଯାଏ ଏହି ସହ ଏମ୍ସଟରଡ୍ୟାମର ଜାଆଁଳା ସହର । ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଦୁଇଟି ବିଲଡିଂ ରହିଛି । ଯାହାର ବାସ୍ତୁକଳା ୨୦ ଓ ୨୧ଶତାବ୍ଦୀର ।

Rotterdam HollandRotterdam Holland

ଏହି ବିଲଡିଂର ନିର୍ମାଣ ୧୯୮୪ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଲଡିଂ ନାମ ମାର୍କଥଲ, ଯାହାକୁ ୨୦୧୪ରେ ନିର୍ମାଣ କରାଗଲା । ଏହି ବିଲଡିଂରେ ଏକ ମାକେର୍ଟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ରେସେ୍ତାରାଁ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏଠାରେ ଆପଣ ଟ୍ରାମ ସବାରୀର ମଜା ନେଇପାରିବେ । ଆହୁରି ଭଳିକି ଭଳି ବାସ୍ତବକଳାର ନିର୍ମାଣ ଏଠାରେ ଆପଣ ଦେଖବାକୁ ପାଇବେ । ଯାହା ଏହି ସହରକୁ ଅଲଗା ଓ ନିଆରା ଭାବେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଆଉ ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦର ମଧ୍ୟ ।

 

Other Stories

  • Milk Meant For Free Distribution In Andhra Pradesh Being Sold In Koraput’s Pottangi
    Miscellaneous ଓଡିଶାରେ ଆନ୍ଧ୍ର ସରକାରୀ କ୍ଷୀର

    ଓଡ଼ିଶାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ଆନ୍ଧ୍ରର ସରକାରୀ କ୍ଷୀର । ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯୋଗାଯାଉଥିବା ମାଗଣା କ୍ଷୀରକୁ କୋରାପୁଟ ପଟାଙ୍ଗୀରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ଅସାଧୁ ବ୍ୟବସାୟୀ। ନଜର ପକାନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା ଉପରେ ।

  • Cyclone Jawad  |  Rains Damage Paddy Crops In Nilagiri, Balasore
    Miscellaneous ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣିରେ ଭାସୁଛି ବର୍ଷକର ଆହାର

    ବାତ୍ୟା ଜଓ୍ୱାଦ୍ ସିନା ଦୁର୍ବଳ ହେଇଗଲା କିନ୍ତୁ ଚାଷୀଙ୍କ କି ଅବସ୍ଥା କରିଗଲା ଦେଖନ୍ତୁ.. ବର୍ଷ ଯାକର ଆହାରରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି.. ଋଣ କରି ସୁନାର ଫସଲ ଫଳେଇଥିବା ଚାଷୀ ଏବେ ଧୈର୍ଯ୍ୟହରା ହୋଇ ରାଜ୍ୟ...

  • Mamita Meher Murder Case  | Hearing On Bail Petition Of Gobinda Sahu Today
    Miscellaneous ଗୋବିନ୍ଦ ମାଗୁଛି ଜାମିନ

    ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁର ଜାମିନ ଆବେଦନର ଆଜି ହେବ ଶୁଣାଣି । କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଏଡିଜେ କୋର୍ଟରେ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବ ।