• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

ପରମ୍ପରାର ଦେଶ ହେଉଛି ଭାରତ। ଗୁରୁ ଦିବସ ସେଥିରୁ ଅନ୍ୟତମ। ତେବେ ଗୁରୁ ଦିବସ ୨୦୨୧ ଅବସରରେ, ଆଜି ଆମେ ଦୁନିଆର ପାଞ୍ଚଟି ଅଜବ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ କ୍ୱଚିତ୍ ଶୁଣିଥିବେ। ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ହେତୁ ପ୍ରାୟତଃ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଥା’ନ୍ତି। ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସନ୍ତି।

ଏବୋ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ

ପ୍ରାୟତଃ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଭୂମି ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏବୋ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଭୂମି ଉପରେ ନ ହୋଇ ଭୂମି ତଳେ ନିର୍ମିତ। ବିଦ୍ୟାଳୟର ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ନେଇ ଏହା ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇ ରହିଥାଏ। ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ଭୂମି ତଳେ ନିର୍ମାଣ ହେବାର ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ରହିଛି। ଆମେରିକା ଏବଂ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ନ୍ୟୁ ମେକ୍ସିକୋ ଆର୍ଟିଷ୍ଟାର ଲୋକମାନେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ସେଠାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ବୋମାମାଡ ହେବ। ଏହି କାରଣରୁ, ସେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଭୂମି ତଳେ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟର ଗୋଟିଏ କବାଟର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୮୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ । ଥରେ ଏହି କବାଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲେ, ପିଲାଟିଏ ଏହାକୁ ବାହାରୁ ଖୋଲିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ।

ଲୋକଟକର ଫ୍ଲୋଟିଂ ସ୍କୁଲ୍

ଆପଣ କୌଣସି ଭାସମାନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି? ଏହି ଭାସମାନ ବିଦ୍ୟାଳୟ କେବଳ ଆମ ଭାରତରେ ଉପସ୍ଥିତ। ମଣିପୁରର ଲୋକଟକ ହ୍ରଦ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅନେକ ପିଲା ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି। ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଲୋକଟକ ହ୍ରଦର ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଅନେକ ବଡ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି।

ଗ୍ରେ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ୱିଜାର୍ଡୀ

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ହ୍ୟାରି ପୋଟର୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିଥିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଅନେକ ପିଲା ଆସି ଯାଦୁ ଶିଖନ୍ତି। ଠିକ୍ ଏହିପରି ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟର ନାମ ହେଉଛି ଗ୍ରେ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ୱିଜାର୍ଡୀ। ଏଠାରେ ସମୁଦାୟ ୧୬ ଟି ବିଭାଗ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ହ୍ୟାରି ପୋଟର୍ ପରି ଏକ କଳା ଯାଦୁ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

ମୋବାଇଲ୍ ସ୍କୁଲ୍

ଏହାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ହେତୁ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରାୟତଃ ଆଲୋଚନାରେ ରହିଥାଏ। ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ହେଉଛି ଏଠାରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ପଡେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ନିଜେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଏହାର ନାମ ମୋବାଇଲ୍ ସ୍କୁଲ୍ ରଖାଯାଇଛି। ଏହାକୁ କଲମ୍ବିଆ, ଆମେରିକା, ସ୍ପେନ୍ ଏବଂ ଗ୍ରୀସରେ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରାଯାଉଛି।

ହାଜେଲ ଉଡ୍ ଏକାଡେମୀ

ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର। ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ମୁଖ୍ୟତଃ ସେହି ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନେ ଦେଖିପାରନ୍ତି ନାହିଁ କି ଶୁଣିପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରଭାବେ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି। ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ସାହାଯ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କମ୍ପନ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପିଲାମାନେ ଏକାକୀ ନିଜ ରାସ୍ତା ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ।

Other Stories