Pramod Behera

News Highlights

  • ଚୀନର ଅଜବ ପରମ୍ପରା।

  • ଦମ୍ପତିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପରମ୍ପରା।

  • ସ୍ୱାମୀ ଗର୍ଭବତୀ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନିଆଁରେ ଚାଲେ।

ଚାଇନାର ଅନେକ ଅଜବ ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ ଅନେକ ହୁଏତ ଅବଗତ ଥାଇପାରନ୍ତି। ସେଥିରୁ ୟୁଲିନ୍‌ର କୁକୁର ମାଂସ ମହୋତ୍ସବ ଅନ୍ୟତମ। ସେହିଭଳି ଚାଇନାରେ ଆଉ ଏକ ପରମ୍ପରା ଅଛି, ଯାହାକୁ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। ଏହି ପରମ୍ପରା ଦମ୍ପତିମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନେ ପିତାମାତା ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ତେବେ, ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ନେଇ ବିଷୟରେ ଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଏହି ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁମାନେ ମା ହୁଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍‌ର ଏହି ପରମ୍ପରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ।

ଚାଇନାର ସଂସ୍କୃତିରେ ଥିବା ଏହି ଅଜବ ପ୍ରଥାରେ ସ୍ୱାମୀ ଗର୍ଭବତୀ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଉଠାଇ ଜଳନ୍ତା କୋଇଲା ଉପରେ ଚାଲିଥାଏ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଯଦି ପିତା ସଫଳତାର ସହିତ ଶିଶୁର ମା’କୁ ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ କୋଇଲା ଉପରେ ଉଠାଇ ସେହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳ ଅତିକ୍ରମ କରନ୍ତି, ତେବେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ମା ସହଜରେ ଶିଶୁଟିକୁ ଜନ୍ମଦେବ ଏବଂ କମ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବ।

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ କେବଳ ପୁରୁଷମାନେ ଏହି ଜଳନ୍ତା ନିଆଁରେ ଚାଲନ୍ତି କାରଣ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଶିଶୁର ମା’ଙ୍କ ଶରୀର ଏପରି ହରମୋନ୍ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମହିଳା ଜଣକର ମନୋବଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବା ସହିତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ଏଠାରେ ପୁରୁଷମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ପିତା ହେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ଯାତ୍ରା ସହଜ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ତେବେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଧି ନିଷେଧ ଠାରୁ କମ ନୁହେଁ କାରଣ ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଜଳନ୍ତା କୋଇଲା ଉପରେ ଚାଲିବା ତାଙ୍କର ଓ ତାଙ୍କ ଗର୍ଭବତୀ ପତ୍ନୀଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ନୁହେଁ। ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ମା ଏବଂ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତି, କାରଣ ଯଦି ଚାଲିବା ସମୟରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସନ୍ତୁଳନ ବ୍ୟାହତ ହୁଏ, ତେବେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ।

ତଥାପି, ଅନେକ ଲୋକ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ନିଆରା ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଅଭ୍ୟାସ ଯାହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ପିତା କିପରି ଭବିଷ୍ୟତର ସନ୍ତାନର ମାତାଙ୍କୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ପରମ୍ପରା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଜଣେ ପିତା ନିଜ ସନ୍ତାନ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀକୁ କେତେ ପ୍ରେମ କରନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଅନେକ ଲୋକ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହି ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ମାଧ୍ୟମ।

Other Stories