• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

News Highlights

  • କାବୁଲ୍ରେ ଆମେରିକାର ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍

  • ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ଥିଲା ଆଇଏସ୍ଆଇଏସ୍-କେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ରକେଟ୍‌

କାବୁଲ : ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ କାବୁଲରେ ଗୁରୁବାର ଦୁଇଟି ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ରବିବାର ପୁଣି ଥରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଛି। ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣର ଶବ୍ଦ ଖୁବ ଭୟଙ୍କର ଥିଲା। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବୁଗ୍ରା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି। ବିସ୍ଫୋରଣର କିଛି ସମୟ ପରେ ଆମେରିକା କହିଛି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ସେ କରିଛି। ଏଥିରେ ଆଇଏସ୍ଆଇଏସ୍-କେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ରକେଟକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିଲା।

ଆମେରିକାର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ କମାଣ୍ଡର ମୁଖପାତ୍ର ବିଲ୍ ଅର୍ବନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା କାବୁଲରେ ସାମରିକ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ କରିଛି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଆଇଏସ୍ଆଇଏସ୍-କେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ଏହି ରକେଟ୍ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଆକ୍ରମଣର ଏକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଘରୁ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପୋଲିସ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ଥଇଥାନ ମଧ୍ୟରେ କାବୁଲ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଏକ ରକେଟ୍‌ ଖସିପଡିବାରୁ ଜଣେ ପିଲାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଏଥି ସହ ତାଲିବାନର ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକୀୟ ସେନାର ଏୟାର ଆଟାକ୍‌ରେ ଗୋଟିଏ ଗାଡିରେ ବସିଥିବା ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣକାରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରାଯାଇଥିଲା ଯିଏ ଆମେରିକାର ବିମାନବନ୍ଦର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା। ମୁଖପାତ୍ର ଜାବିହୁଲ୍ଲା ମୁଜାହିଦ୍ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରବିବାର ଏହି ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ଆମେରିକାର ସାମରିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମତାମତ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ସମ୍ପର୍କ ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ।

ରବିବାର କାବୁଲର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ରକେଟ୍‌ରେ ଏକ ପିଲାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି। ଏଥି ସହିତ ତାଲିବାନ ଦେଶକୁ ଦଖଲ କରିବା ପରେ ଆମେରିକା ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ବିସ୍ଥାପିତ ଅଭିଯାନ ଶେଷ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ଦୁଇଟି ଆକ୍ରମଣ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ପୃଥକ ଘଟଣା ପରି ଦେଖାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା ମିଳିପାରି ନ ଥିଲା।

ପ୍ରକାଶଥାଉ ଯେ ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବେ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ କମ୍ପିତ ହୋଇଥିଲା। ଗୁରୁବାର କାବୁଲ ବିମାନବନ୍ଦର ନିକଟରେ ଅନେକ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ୧୬୯ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନାଗରିକ ଏବଂ ୧୩ ଜଣ ଆମେରିକୀୟ ସୈନିକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ।

Other Stories