• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

News Highlights

  • ପୁଅ ପାଇଁ ଥିଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା

  • ବାପା ଚୋରିକରି ଉଡେଇଲା

  • ଖାଇଲା ଡ୍ରଗ୍ସ ଆଉ ମଦ

ପୁଅର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ମା ସଞ୍ଚିଥିଲେ ଟଙ୍କା। ଦିନ ରାତି ଖଟି ଖଟି ପୁଅ ଭବିଷ୍ୟତର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ। ପୁଅ ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରଖିଯାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ କ’ଣ ହେଲା! ବାପାର ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ସେଠି ପଡିବାମାତ୍ରେ ସବୁ ଟଙ୍କା ପାଣିରେ ପଡିଗଲା।

ବାପା-ମା’ମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ତିଆରି କରିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି। ଏହି ସଞ୍ଚିତ ଅର୍ଥ ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଜଣେ ନାବାଳକର ମା’ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଟଙ୍କା ସଂଚୟ କରିଥିଲେ। ଦିନେ ଏହି ସମ୍ପତ୍ତି ବାପାର ହାତରେ ପଡିଗଲା। ସେ ନାବାଳକ ପୁଅର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ସବୁ ଟଙ୍କା ଏମିତି ହିଁ ଉଡେଇଦେଲେ।

ବ୍ରିଟେନ୍‌ର ସାଉଥ୍ ୱେଲ୍ସରେ ରହୁଥିବା ଡାନିଏଲ୍ କଲଫିଲ୍ଡ ତାଙ୍କ ନାବାଳକ ପୁଅ ସହିତ ଏଭଳି ନୀଚ କାମ କରିଛନ୍ତି। ଶାଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ୩୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ଡ୍ରଗ୍ସ, ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ବୁଲାବୁଲିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଦେଲେ। ଏପରିକି ସେ ନିଜ ପୁଅର ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ଟିକେ ବି ଭାବି ନ ଥିଲେ।

ନାବାଳକ ପୁଅର ମା ୩୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ପାଇଁ ୩୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ରଖିଥିଲେ। ଏହି ଟଙ୍କା ପୁଅର ଜେଜେମା’ଙ୍କ ପାଖରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଅନ୍‌ଲାଇନ୍ ସାଇଟ୍ ମିରର୍‌ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଜେଜେମାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସମ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ସବୁକିଛି ପୁଅର ବାପାକୁ ଜଣାପଡିଥିଲା। କାର୍ପେଟ୍ ସଫା କରିବା ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୁଅ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟଙ୍କାର ଯତ୍ନ ନେବାର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ଯାହା କଲେ ତାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିନ୍ଦନୀୟ। କାଉଫିଲ୍ଡ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ଡ୍ରଗ୍ସ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଦେଲେ। ପୁଅ ଜାଣିଥିଲା ​​ଯେ ତାଙ୍କ ଜେଜେମା’ଙ୍କ ବିୟୋଗ ପରେ ତାଙ୍କ ବାପା ଓ ପିଉସୀ ଏହି ଅର୍ଥର ଟ୍ରଷ୍ଟି ଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ସାବାଳକ ହେଲେ ଏହି ଟଙ୍କା ମାଗିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ବାପା ସେ ସବୁକୁ ନିଜ ସଉକ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

ଯେତେବେଳେ ଏହି ମାମଲା ସ୍ୱାନ୍‌ସି କ୍ରାଉନ୍ କୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଲା, ଜଜ୍ ଏହା ଉପରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ କାଲ୍‌ଫିଲ୍ଡଙ୍କ ଅପରାଧ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜଘନ୍ୟ। ତେବେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଓକିଲଙ୍କ କହିବା କଥା, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଅନୁତାପ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ମାନୁଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସହ ପ୍ରତାରଣା କରିଛନ୍ତି। ଡ୍ରଗ୍ ପ୍ରତି କାଲଫିଲ୍ଡଙ୍କର ଏକ ଖରାପ ନିଶା ଥିବାରୁ ସେ କେବେ ବି ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇପାରି ନ ଥିଲେ। ପୁଅର ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ରଖାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଅର୍ଥ ସେ କେବଳ ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ସରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ କାଲଫିଲ୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ଫେରାଇଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଏହି ଅପରାଧ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୨୦ ମାସ ଜେଲ ଏବଂ ୨ ବର୍ଷ ନିଲମ୍ବନ ଦଣ୍ଡ କରାଯାଇଛି। ତାଙ୍କୁ ବିନା ବେତନରେ ୨୪୦ ଘଣ୍ଟା କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ।

Other Stories