Pramod Behera

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଯାହାକୁ ନେଇ ଭୟ କରୁଥିଲା ଶେଷରେ ତାହା ହିଁ ହେଲା। ଏହି ଆଶଙ୍କା ପାଇଁ କୌଣସି ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ନ ଥିଲା। ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ତାଲିବାନ କାବୁଲକୁ ଶୀଘ୍ର କବ୍ଜା କରିବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଏତେ ଶୀଘ୍ର ଘଟିବ, ବୋଧହୁଏ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଆଶା କରୁଥିବେ। ତେବେ ଏପରି କାହିଁକି ହେଲା? ତାଲିବାନ ସେନା ଆଗରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା କିପରି ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା? ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା ସେତିକି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନ ଥିଲା କି?

ତାଲିବାନର ୮୦ ହଜାର ସୈନିକ ଥିବାବେଳେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାରରେ ତିନି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୈନିକ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା, ତଥାପି ତାଲିବାନ କାବୁଲକୁ କାବୁକରି ନେଇଥିବାରୁ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଉଭୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ, ଯେଉଁଠାରେ ତାଲିବାନ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ସାମରିକ ସମ୍ବଳରେ କମ୍ ଥିଲା, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନାର ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ସମ୍ବଳ ଥିଲା।

ତାଲିବାନ

ଏହା ସହିତ ତାଲିବାନର ସ୍ଥିତି ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଲ ଥିଲା। ତାଲିବାନର ମନୋବଳ ଅଧିକ ଥିଲା। ସେଠାରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନା ନାଟୋ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ, ନେତୃତ୍ୱର ଅଭାବ ଥିଲା ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତିରେ ଗଭୀରଭାବେ ଜଡ଼ିତ ଥିଲା। ଆମେରିକାର ସହାୟତା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକମାନେ ଗତ ମାସରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଫେନ୍ସ ଆଣ୍ଡ୍‌ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଫୋର୍ସ (ଆଣ୍ଡଏସ୍‌ଏଫ୍‌) ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟବାହିନୀରୁ ନିରପେକ୍ଷ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସ୍ଥିତିକୁ ଆସିଯିବ ଯାହା ଆମେରିକା ସେନାକୁ ଜଣା ନ ଥିଲା।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନାର ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ଆମେରିକା ଆକଳନ କରି ନାହିଁ ଏବଂ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେତୁ ଏହା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ କରି ନାହିଁ। ଏଥିରେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମରିକ ଯାନ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। କିନ୍ତୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସେନାରେ ଦୁର୍ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେରିକାର ସହାୟତା ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ।

ତାଲିବାନ

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଆମେରିକାର ଟଙ୍କା ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକମାନଙ୍କ ନଜର ରଖିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲା ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ୮୮ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଲଗାଇବା କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଏବଂ ଏହା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥଳଭାଗରେ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାବରେ ନିଜ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ରୋକିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ କି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ବିଭିନ୍ନ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷାର ଅଭାବ, ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ର ଉପରେ ସେନାର ନିର୍ଭରଶୀଳତା କେବଳ ସେନାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରି ଦେଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଅନ୍ୟ ଏକ ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଯେତେବେଳେ ବାଇଡେନ୍ ପ୍ରଶାସନ ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ବିଷୟରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଘୋଷଣା କରୁଥିଲା, ତାଲିବାନର ଶକ୍ତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିଲା ଏବଂ ଅଧିକୃତ ଅଞ୍ଚଳ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାଇଡେନ ପ୍ରଶାସନ କିପରି ଚିନ୍ତାକଲା ​​ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୈନ୍ୟକୁ ଏଭଳି ଭାବେ ଛାଡିଦେବା ଠିକ୍ ହେବ।

ତାଲିବାନ

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସରକାର ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସା ଥିଲା ବିତ୍ତୀୟ ସଂକଟ। ସହଯୋଗ ରାଶି ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହିତ ରାଜସ୍ୱ ଆଦାୟ ମଧ୍ୟ କମୁଥିଲା। ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଅର୍ଥର ସଂକଟ ଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଭୟର ବାତାବରଣ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରାଗଲା। ଯେଉଁଥିରେ ସରକାର ଓ ସେନାର କର୍ମୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଥିଲେ। ଏଭଳି କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରାଗଲା ନାହିଁ ଯେ ଆମେରିକା ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ବି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପୂର୍ବ ପରି ରହିବ। ଆମେରିକାର ଧ୍ୟାନ ସାମରିକ ସ୍ତରରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଢ କରିବା ଉପରେ ସର୍ବଦା ରହିଲା। ଏହିସବୁ କାରଣରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯିବାରୁ ଏହାର ସୁଯୋଗ ତାଲିବାନ ନେବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଲା।

Other Stories