• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

ମୁମ୍ବାଇ : ଆଜିକାଲି ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ବେଶ ଚମତ୍କାର କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ। କେତେବେଳେ କୋଉ ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ବିଶ୍ୱ ଦରବାରରେ ନେଇ ଠିଆ କରେଇ ଦଉଛି ତ ପୁଣି କେତେବେଳେ ଗରିବକୁ ରାତାରାତି ଧନୀ କରିଦେଉଛି। ନିକଟରେ ଦୁର୍ଗମ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ଶିଶୁ ହଠାତ୍ ସାରା ଦେଶରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେବା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି। ଏହା ସ୍ୱପ୍ନ ଭଳି ସତରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ଛତିଶଗଡର ଜଣେ ୧୨ ବର୍ଷର ବାଳକ ସହଦେବ କୁମାର ଦିର୍ଦୋଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ। ଏହି ପିଲାଟି ସ୍ୱପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ଭାବି ନ ଥିବ ଯେ ଏକ ଗୀତ ତାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଏହିପରି ବଦଳାଇବ। ସହଦେବ 'ବଚ୍‌ପନ୍‌ କା ପ୍ୟାର୍‌ ମେରା ଭୁଲ୍‌ ନେହିଁ ଜାନା' ଗୀତରେ ଏତେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଗଲେ ଯେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରାପର୍‌ ଗାୟକ ବାଦଶାହ ତାଙ୍କୁ ଭେଟି ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଦଶାହ 'ବଚ୍‌ପନ୍‌ କା ପ୍ୟାର୍‌' ନାମକ ଏକ ମ୍ୟୁଜିକ୍ ଆଲବମ୍ ରିଲିଜ୍ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ରିଲିଜ୍ ହେବା ମାତ୍ରେ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍‌ରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ସହଦେବ କୁମାର ଦିର୍ଦୋ

ମ୍ୟୁଜିକ୍ ଭିଡିଓରେ ସହଦେବ ଏକ ରକ୍ ଷ୍ଟାର୍‌ ଭଳି ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସହଦେବ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଆସିବା ପଛରେ କାହାର ହାତ ଅଛି ହୁଏତ ଅନେକ ଜାଣି ନ ଥିବେ। ଛତିଶଗଡର ସୁକମା। ଏହି ନାଁ ଶୁଣିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ଏକ ଆତଙ୍କବାଦର ଛବି ଆଙ୍କିହୋଇ ଯାଉଥିବ। ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉର୍ମାପାଲ ନାମରେ ଏକ ଗ୍ରାମ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସହଦେବ କୁମାର ଦିର୍ଦୋ ନାମକ ଜଣେ ବାଳକ ମଜ୍ଜାରେ ମଜ୍ଜାରେ 'ବଚ୍ଚନ କା ପ୍ୟାର୍‌ ମେରା ଭୁଲ୍ ନେହିଁ ଜାନା ରେ' ଗୀତ ଗାଉଥିଲେ। ସେ ଜାଣି ନ ଥିଲେ ଯେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଯୁଗରେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ଅଭିନୟକୁ ଏତେ ପସନ୍ଦ କରିବେ ଯେ ସେ ଏକ ଷ୍ଟାର୍‌ ହୋଇଯିବେ।

ସହଦେବ ବର୍ତ୍ତମାନ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର। ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯେତେବେଳେ ସେ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିଲେ, ଜାନୁଆରୀ ୨୬ରେ ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷକ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଗୀତ ଗାଇବାକୁ କହିଥିଲେ। ସହଦେବ 'ବଚ୍ଚନ କା ପ୍ୟାର୍‌ ...' ଗୀତ ଗାଇଥିଲେ। ସ୍କୁଲ୍‌ ଶିକ୍ଷକ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଏତେ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ ଯେ ଏହା ମୋବାଇଲ୍‌ରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରାଯାଇଥିଲା। ଦେଖି ଦେଖୁ ସହାଦେବଙ୍କ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା। ସହଦେବଙ୍କ ଭିଡିଓ ଟ୍ୱିଟର, ଫେସ୍‌ବୁକ୍, ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ ପରି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅତି ଜମେଇକି ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା। ସହଦେବ ଏତେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଗଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଏହା ଜାଣିପାରି ନ ଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ସହଦେବଙ୍କ ଗୀତ ଭାଇରାଲ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା, ଛତିଶଗଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବାଗେଲ ନିଜେ ଡାକି ତାଙ୍କ ଗୀତ ଶୁଣି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ ଉଠାଇଥିଲେ।

ସହଦେବ କୁମାର ଦିର୍ଦୋ

ସହଦେବ ନିକଟରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁକମାଙ୍କର ୟୁଟ୍ୟୁବର୍ ପିଣ୍ଟୁ ସାହୁ ଏବଂ ଜନି ପେଣ୍ଟମ୍ କହିଥିଲେ ଯେ ମୋର ଗୀତ ଏକ ବଡ଼ ହିଟ୍ ହୋଇଛି ଏବଂ ବଲିଉଡ ଗାୟକ ବାଦଶାହା କଥା ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଏକ ଭିଡିଓ କଲ କରିବା ପରେ ବାଦଶାହ ସହଦେବଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପଚାରିଥିଲେ ତୁମେ ମୋ ସହ ଏକ ଗୀତ ଗାଇବ କି ନାହିଁ, ସହଦେବ ହଁ କରିଥିଲେ।

ସହଦେବ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସହ ଛତିଶଗଡର ସୁକମାରୁ ପଞ୍ଜାବର ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ବାଦଶାହ ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରି ସହଦେବଙ୍କ ସହ ଗୀତ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ସଙ୍ଗୀତ ଆଲବମ୍ ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିଛି।

ସହଦେବଙ୍କ ଖ୍ୟାତି ହେଉଛି ଯେ ନିକଟରେ ତାଙ୍କୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଆଇଡଲ୍ ୧୨ର ମଞ୍ଚରେ ମଧ୍ୟ ଡକାଯାଇଥିଲା। ସହଦେବ ହଠାତ୍ ଏହି ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆଗକୁ ସେ ଜଣେ ଭଲ ଗାୟକ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏକ ଆଦିବାସୀ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ସହଦେବଙ୍କର ମା’ ନ ଥିବା ବେଳେ ବାପା ଚାଷବାସ କରି ଘର ଚଳାନ୍ତି କରନ୍ତି।

Other Stories