• Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Youtube
  • Telegram
  • Koo
  • Read in English
Pramod Behera

ମୁମ୍ବାଇ : ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ତାଲିବାନ କବ୍ଜାକୁ ନେବା ପରେ ଏହା ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱର ଚର୍ଚ୍ଚାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଛି। ହଜାର ହଜାର ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ନାଗରିକ ବିନା ପାସ୍‌ପୋର୍ଟରେ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚି ଦେଶ ଛାଡି ପଳାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି। ତେବେ ସବୁଠାରୁ ରୋଚକ କଥା ହେଲା ଏହି ସମୟରେ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ହଲିଉଡ୍‌ ଫିଲ୍ମର ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁଳ ଭାବରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଉପରେ ଆଧାରିତ।

ଏଠାରେ ସିଲଭେଷ୍ଟର ଷ୍ଟାଲୋନଙ୍କ ୧୯୮୮ ମହିହାର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ରାମ୍ବୋ-୩’ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ଏକ ଆକ୍ସନଧର୍ମୀ ଫିଲ୍ମ ଥିଲା। ଏଥିରେ ଫିଲ୍ମର ନାୟକ ଜନ୍ ରାମ୍ବୋ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ-ସୋଭିଏତ୍ ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ତଥା କମାଣ୍ଡର କର୍ଣ୍ଣେଲ ସାମ ଟ୍ରଟ୍‌ମ୍ୟାନ୍‌କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଯାଇଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଆମେରିକା ଓ ସୋଭିଏତ ସଂଘ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେରିକା ନିଜର ଶତ୍ରୁ ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢୁଥିବା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନମାନଙ୍କୁ ନିଜର ହିରୋ ବୋଲି କହିଛି।

 

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଏହି ଭିଡିଓରେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଟ୍ରଟ୍‌ମ୍ୟାନ୍‌ (ରିଚାର୍ଡ କ୍ରେନା) ଏବଂ ଜାଇସେନ୍ (ମାର୍କ ଡି ଜୋଙ୍ଗେ) ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଚାଲିଛି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଟ୍ରଟ୍‌ମ୍ୟାନ୍‌ଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଉଛି। ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ନାମରେ ମଧ୍ୟ-ପୂର୍ବରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରିବା କେତେ ମୂର୍ଖତାର କାମ ବୋଲି ଟ୍ରଟ୍‌ମ୍ୟାନ୍‌ ଜାଇସେନ୍‌ଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରକାଶଥାଉ କି ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଶେଷ ପରେ ପରଦାରେ ଏକ ପ୍ଲେଟ୍ ଦେଖାଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଲେଖା ଅଛି ଯେ, “ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସାହସୀ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହୋଇଛି।” କିନ୍ତୁ ୯/୧୧ ଦିନ ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ପ୍ରତି ଆମେରିକାର ମନୋଭାବ ବଦଳି ଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ପ୍ରଥମେ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସ୍ଥାନରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ସାହସୀ ଲୋକମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଏହାକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି।

Other Stories